Wszystkie materiały edukacyjne

3 października 2023

Jak prowadziłam kursy tapicerowania „Wióry lecą” online. Poradnik dla prowadzących zdalne zajęcia z majsterkowania

publikacje

Baner promocyjny z grafiką krzesła oraz napisem: Program zajęć: "Wióry lecą" kurs tapicerowania online

Innowacja, autorstwa Katarzyny Sawko, ułatwi instruktorkom, trenerkom, rzemieślniczkom (kobietom!) zdobyć nowych umiejętności i poszerzyć działalność o kursy rzemieślnicze online.

Innowatorka omawia kolejne etapy przygotowania i prowadzenia zajęć online, opierając się o własne doświadczenia w tym zakresie. Materiał opracowano na przykładzie kursu tapicerowania, jednak każda instruktorka, która uczy umiejętności manualnej, rzemieślniczej czy technicznej, może na tym przykładzie przygotować i zorganizować własne zajęcia.

Publikacja powstała w ramach testowania innowacji TransferHUB, Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

„- Niniejszy poradnik jest szczegółowym sprawozdaniem ze zdalnych kursów tapicerowania dla początkujących, prowadzonych przeze mnie okresie od sierpnia do listopada 2021 roku.

Miałam okazję przygotować i przeprowadzić zajęcia dla trzech kilkuosobowych grup kobiet z całej Polski, które zdecydowały się wyposażyć w zestaw niezbędnych narzędzi i materiałów i uczyć wspólnie tapicerki przez Internet. Udział w kursie był bezpłatny.

Przystępując do projektu TransferHUB, chciałam się przekonać, czy nauczanie majsterkowania online będzie miało w moim wydaniu rację bytu, czy ktoś będzie w stanie realnie na tym skorzystać. Pisząc „nauczanie online”, mam na myśli prowadzenie zajęć na żywo, dla zamkniętej grupy i wspólną pracę za pośrednictwem wybranej platformy internetowej, w odróżnieniu od tworzenia materiałów instruktażowych (filmików czy instrukcji DIY), gotowych do odtworzenia we własnym zakresie. Dzielę się w tym miejscu wnioskami, spostrzeżeniami i doświadczeniami z tego przedsięwzięcia, z myślą o przyszłych lub obecnych instruktorach stolarki, renowacji mebli, szycia, tworzenia makram, biżuterii i innych odmian rękodzieła, którzy zastanawiają się nad nauczaniem zdalnym.

Mam nadzieję, że lektura ułatwi Wam podjęcie decyzji, zaplanowanie i ewentualne wcielenie planu w życie.”

Kasia Sawko

Materiały do pobrania

Katarzyna Sawko, Kurs tapicerowania online - notatnik dla uczestniczek

Katarzyna Sawko, Poradnik