15 września 2022
Zapraszamy z przytupem do Pracowni Orange w Szczawnem
Nasze pomysły na zabawy i gry towarzyskie dla dzieci i młodzieży, które skutecznie rozładowują napięcie i zbliżają ludzi.
Zabawa nr 1
Do pierwszej zabawy potrzebujemy rolkę papieru toaletowego (musi mieć listki).
Uczestnicy siedzą w kole. Poproś każdego, żeby oderwał sobie z rolki papieru toaletowego dowolną ilość listków. Poczekaj, aż zrobią to wszyscy. Teraz niech każdy powie o sobie tyle rzeczy, ile listków urwał. Nie liczy się jednak imię ani nazwisko, bo każdy z uczestników ma się przedstawić zanim zacznie opowiadać.
Zabawa nr 2
Zabawa kolorami np. M&Ms. Oczywiście potrzebujemy paczkę M&Ms. Każdy bierze kilka M&Msów z paczki. Każdemu kolorowi odpowiadają pytania. Osoba odpowiada na tyle pytań z danej grupy, ile M&Msów danego koloru wybrała.
Przykładowe pytania:
- Czarny: Najmilsze słowo, jakie kiedykolwiek usłyszałaś na swój temat?
- Żółte: Twoja największa zaleta?
- Czerwone: Co lubisz w ludziach?
- Niebieski: Jaki powinien być Twój wymarzony przyjaciel?
- Zielone: Co zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę?
- Pomarańczowe: Jakich prac domowych nie lubisz?
Zabawa nr 3
Kolejna zabawa przy większej grupie – dzielimy się na dwa zespoły. Wygrywa ten zespół, który pierwszy ustawi się w rzędzie według określonej cechy. Prowadzący ocenia poprawność. Przykładowe cechy:
- Od osoby, która ma najmniejszy rozmiar buta do tej, która ma największy.
- Od osoby, która ma najkrótsze włosy do tej, która ma najdłuższe.
Zabawa nr 4
Ostatnia nasza propozycja to odpowiednik znanej gry „zgadnij kim jesteś” – u nas jaką jesteś postacią z bajki?
Potrzebujemy: karteczki z nazwami postaci z bajek.
Na karteczkach wypisz postaci z bajek. Każdy uczestnik dostaje po jednej karteczce, ale nie może patrzeć na to, co jest na niej napisane. Przykłada ją do czoła, tak by inni uczestnicy widzieli napis, a następnie poprzez zadawanie im pytań próbuje odgadnąć jaką postacią jest. W trakcie zadawania pytań trzeba jednak przestrzegać dwóch reguł: Każdemu uczestnikowi zabawy można zadać tylko jedno pytanie. Wszystkie pytania muszą być tak skonstruowane, by odpowiedzią na nie mogło być tylko „tak” lub „nie”.
Makerspace
Natomiast warsztatowo pragniemy skupić się na Makerspace i nadal wykorzystywać potencjał jaki posiada ta strefa naszej pracowni. Rozpoczniemy szkolnie i będziemy szyć worki młodzieżowe, które następnie spersonalizujemy malując je farbami do tkanin.
Do zajęć potrzebujemy: odpowiedni, dość mocny materiał, gruby sznurek, farby do tkanin no i oczywiście maszyny do szycia (w Pracowniach nie posiadających maszyn – można spróbować szycia ręcznego, bądź zaprosić zaprzyjaźnioną krawcową).
X