Aktualności

15 stycznia 2024

Ruszamy z naborem do #BurzyMózgów

aktualności

Baner promocyjny z informacjami o projekcie.

Drogie Liderki i Liderzy,

Serdecznie zapraszamy Was do drugiej edycji progamu #BurzaMózgów – jest to bezpłatny kurs online, w którym w prosty i przystępny sposób pokazujemy jak sztuczna intelignecja (AI) wpływa na nasze codzienne życie i podejmowane decyzje.

Co ważne, nie jest to kurs pokazujący AI od technicznej strony i nie znajdziecie w nim skomplikownaych definicji. Po jego ukończeniu natomiast, poznacie AI od bardziej społecznej i etycznej strony. Będziecie mogli też pomóc młodym ludziom zrozumieć np. że to co widzą w social mediach nie jest przypadkiem, tylko, że tak właśnie działa AI (i wypływa na ich nastrój czy decyzje).
To cenna lekcja krytycznego podejścia do technologii dla wszystkich.

Na zgłoszenia czekamy do 16 lutego br. (kurs rozpocznie się 19 lutego i potrwa do końca roku szkolnego). Zapoznajcie się proszę z poniższymi szczegółami.

Dlaczego tworzymy kurs o sztucznej inteligencji?

Ponieważ sztuczna inteligencja (AI – ang. artificial intelligence) stała się częścią codziennego życia. Odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu mediów społecznościowych, serwisów streamingowych, czy sposobie działania smartfonów. Coraz częściej mówi się także o sztucznej inteligencji w kontekście edukacji. Dlatego, naprawdę warto mieć wiedzę o tym, gdzie i jak działa, jakie konsekwencje powoduje, a także jakie decyzje możemy podejmować np. jako użytkownicy social mediów, aby zadbać o swój dobrostan i dobór treści, które są nam wyświetlane.

Co warto wiedzieć o kursie #BurzaMózgów?

#BurzaMózgów jest kursem e-learningowym i ma bardzo przystępną formułę.  Zagadnienia tłumaczone są prostym językiem w krótkich filmach, pogrupowanych w 12 bloków tematycznych.

Wszystkie zawierają przykłady i ćwiczenia, które można wykorzystać do pracy z młodymi osobami. Można dowiedzieć się m.in.:

  • jak uczy się ludzki mózg;
  • czym jest sztuczna inteligencja;
  • ChatGPT – dlaczego to przełom w sztucznej inteligencji;
  • jak generować obrazy za pomocą AI;
  • jak działają algorytmy;
  • etyka i sztuczna inteligencja;
  • oraz poznać mity na temat sztucznej inteligencji.

Forma online pozwala na realizowanie kolejnych kroków w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Można korzystać z gotowych materiałów – scenariuszy zajęć i pomysłów na ćwiczenia z młodymi osobami (szczególnie polecamy je do realizacji z dziećmi uczęszczającymi do klas 4-8 szkoły podstawowej) .

Edukatorki i edukatorzy, którzy ukończą kurs otrzymają zaświadczenie Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.pl.

Jak się zgłosić?
Zapisy do #BurzyMózgów trwają do 16 lutego br. a elastyczna formuła pozwala na realizację we własnym tempie, do końca roku szkolnego.  Aby się zgłosić, wystarczy założyć konto na: www.fundacja.orange.pl/burzamozgow.

Zapraszamy też do udziału w webinarze 24 stycznia godz. 18.00 opowiemy na nim o projekcie. Dołączyć można pod linkiem https://burzamozgow.clickmeeting.com/burzamozgow-zaczynamy