Aktualności

10 października 2022

Pracownia Orange w Chmielnie z przytupem zostaje Pracownią Miesiąca!

aktualności

Druki wykonane na drukarce 3D.

Zapraszamy na cykl wywiadów z aktywnymi liderami i liderkami Pracowni Orange. Na pierwszy ogień: spotkanie z Edytą Klasą oraz Angeliką Leyk z Pracowni Orange w Chmielnie. Wybór nie jest przypadkowy – to do Chmielna wędruje tytuł październikowej Pracowni Miesiąca. Gratulujemy z przytupem

Chmielno jest dużą wsią położoną na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Jednocześnie jest siedzibą gminy, do której latem warto się wybrać ze względu na jej turystyczno-letniskowy charakter. Jest również ośrodkiem hafciarstwa kaszubskiego.

 

Klaudia Waryszak-Lubaś: Skąd pomysł na otwarcie Pracowni Orange. Jaka jest jej historia?

Edyta Klasa: Pracownia Orange w Chmielnie działa od 2017 r. W 3. edycji  programu Fundacji Orange, dzięki wielkiej mobilizacji naszej lokalnej społeczności „wywalczyliśmy” pomarańczową pracownię multimedialną.

Nasza tętniąca życiem Pracownia znajduje się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie.  Na pracownię zaadaptowaliśmy jedno z pomieszczeń, które kiedyś było częścią kina, a w czasie gdy zawiązała się grupa inicjatywna naszej pracowni – pomieszczenie było po prostu… rupieciarnią. Dzisiaj jest miejscem, z którego jesteśmy dumni.

Na sukces tego miejsca wpływ ma zapewne dobra lokalizacja: centrum miejscowości, blisko przystanku autobusowego, winda w budynku. Zanim grupa inicjatywna złożyła wniosek do Fundacji Orange przeprowadziliśmy diagnozę środowiska lokalnego. Wynikało z niej jasno zapotrzebowanie na wsparcie cyfrowe. Przed aplikowaniem do programu Pracownie Orange zrealizowaliśmy w Domu Kultury projekt pod tytułem „Aktywni przez @ – międzypokoleniowe podnoszenie kompetencji cyfrowych”. Bazując na wynajętym sprzęcie młodzież uczyła seniorów korzystania z nowych technologii. Jednym z efektów tego projektu było zawiązanie się młodzieżowego „Wolontariatu Cyfrowego” – seniorzy po zakończonym projekcie mogli zgłaszać się do swoich młodych instruktorów z pytaniami, problemami pojawiającymi się w związku z korzystaniem z nowoczesnych technologii. Wolontariusze pomagali nam również w prowadzeniu zajęć dla dzieci. Współpracowaliśmy też z wolontariatem studenckim w programie „Projektor” – studenci prowadzili u nas wakacyjne zajęcia dla dzieci z robotyki. Mankamentem w tym był brak zaplecza w postaci sprzętu. W tych okolicznościach pojawiła się szansa na pracownię multimedialną i wsparcie Fundacji Orange. Nie było chwili zawahania! Wzięliśmy udział w 3. edycji Programu. Ku naszej wielkiej radości – z sukcesem.

Wspaniałym wydarzeniem było też samo otwarcie Pracowni Orange. Odbyło się w uroczystej oprawie. Było to w zimie i nawet św. Mikołaj w tym czasie był w Chmielnie w stroju w kolorze orange. Pracownia to przepiękny prezent dla naszej społeczności od Fundacji Orange!

 

Klaudia: Kiedy weszłam na stronę internetową wszystkich pracowni, zauważyłam, że w samym czasie wakacyjnym, pojawiło się tam jedenaście relacji z wydarzeń, które zorganizowałyście. Pomysłów Wam nie brakuje. Skąd czerpiecie inspiracje?

Angelika Leyk: Dzieję się u nas nie mało, staramy się zapewnić zajęcia różnego rodzaju. Pomysły biorą się z różnych miejsc: czasami jest to podpowiedź mieszkańców, a czasami obserwacja innych instytucji. Bardzo przydatny jest również Pinterest, to z niego czerpiemy inspiracje na zajęcia, jeśli już wyczerpały się nasze pomysły na dany temat.

Edyta: Dzięki różnego rodzaju grantom i wykorzystaniu wyposażenia Pracowni możemy upowszechniać nowe technologie (które nawet nam się nie śniły), nie tylko wśród młodzieży, ale także innych grup. Od uruchomienia Pracowni Orange odbyło się ogrom warsztatów prowadzonych przez trenerów, instruktorów, ale też po prostu pasjonatów. Zajęcia plastyczne, manualne to tutaj prawie codzienność, która przyciąga kreatywną część młodych ludzi. Szkolili się u nas rolnicy, gospodynie, seniorzy, urzędnicy, nauczyciele, wolontariusze… Korzystamy z możliwości jakie stwarza nam Fundacja Orange. Dzięki kolejnym małym grantom pojechaliśmy z dziećmi do Fablabu w Warszawie, odwiedziliśmy wszystkie Pracownie Orange w województwie pomorskim, stworzyliśmy „Cyfrowy Album Chmielna” doposażając pracownię w różnego rodzaju skanery, wyposażyliśmy bazę wolontariatu tworząc przyjemne miejsce spotkań, a najnowszą perełką jest Makerspace z ploterem laserowym i drukarką 3D! Ale samo wyposażenie nie sprawi, że będzie się dużo działo. Potrzebny jest człowiek i takim motorem napędowym jest koordynator naszej pracowni – Angelika. 

 

Klaudia: Z taką ilością działań, nie trudno o nudę. Co Was motywuje do działania? Co jest Waszą siłą napędową?

Angelika: Takimi małymi motywatorami są osoby które przychodzą na zajęcia uśmiechnięte i takie też wychodzą. Lubię obserwować dzieci, kiedy są zadowolone ze swoich prac. Kiedy człowiek widzi przyjaźnie, które zawiązały się na warsztatach to wie, że bardzo dobrze robi.

Edyta: Pracownia Orange w Chmielnie jest otwarta na wszelkiego rodzaju pomysły, działania różnych osób i zaangażowanie nawet najmłodszych mieszkańców kaszubskich wiosek. Dzięki Fundacji Orange wspieramy zainteresowania i hobby ludzi z naszych małych miejscowości, pokazując im nieraz nowe ścieżki rozwoju. Osoby korzystające z oferty naszej Pracowni Orange – ich reakcje, zadowolenie, nieraz pozytywne zaskoczenie tym czego tutaj doświadczą – to nas motywuje. Każda kolejna propozycja Fundacji Orange jest też mobilizacją do rozwijania siebie i oferty pracowni. Dlatego nie stoimy w miejscu. Działamy!

 

Klaudia: Jakie działania w Pracowni sprawiają Wam najwięcej radości?

Angelika: Najwięcej radości daje mi chyba dzielenie się tym, co potrafię. Kiedy mogę kogoś zarazić smykałką do rzeczy które mi sprawiają radość i przyjemność. Nie mówię tu tylko o dzieciach. Czasami uda nam się zorganizować warsztaty dla osób starszych, wtedy staram się pokazać im rzeczy o których, gdzieś słyszały, ale nie miały okazji tego zrobić lub nie wiedziały jak się za to zabrać.

Edyta: Możliwości programu są bardzo szerokie. Tematy na aktywności Pracowni można dopasowywać do potrzeb odbiorców, do pór roku, do aktualnie obchodzonych świąt… Można puszczać wodze fantazji! I to jest świetna sprawa. Najwięcej radości daje nam sprawianie radości innym.

 

Klaudia: Jaka jest Wasza recepta na aktywnie działającą Pracownię Orange?

Angelika: Myślę, że Pracownie Orange są jak ludzie – każda jest inna i każda potrzebuje własnej recepty na aktywne działanie. Wiadomo jednak, że nic nie uda się bez lidera, który napędza wszystkie działania oraz ludzi otwartych na nie.

Edyta: Po pierwsze dobry lider koordynator  i zgrany zespół do współpracy, po drugie odważne korzystanie z możliwości jakie pojawiają się przed nami i dobry klimat w lokalnym środowisku. Współpracujemy z fantastycznymi mieszkańcami Gminy Chmielno, z życzliwymi nam władzami samorządowymi. W takim klimacie aż chce się działać!

 

Klaudia: Podzielicie się swoimi planami na najbliższe miesiące?

Angelika: W poniedziałki odbywać się będzie klub planszówkowy, we wtorki prowadzimy zajęcia plastyczno – manualne, w środy trenować będą osoby chcące nauczyć się gry w szachy. W czwartki w Pracowni Orange odbywają się spotkania wolontariatu. Oprócz tego na pewno odbędą się jeszcze zajęcia okazjonalne.

Edyta: Jesień, zima, długie wieczory to dobry czas na spotkania warsztatowe, na zajęcia kreatywne, artystyczne, rekreację z grami planszowymi w które systematycznie doposażamy pracownię dzięki „Grywalizacji”, czy pozyskiwaniu sponsorów takich jak np. firma Rebel (producent gier).

 

Ps. Mapa Chmielna powstała w 2018 podczas warsztatów z animatorką z Fundacji „5Medium” – Katarzyną Lipską.