Aktualności

2024-06-07

Hejt w sieci – spotkanie z młodzieżą

aktualności

grupa osób siedzi na krzesłach, przed nimi stoi policjantka, za nią ekran

W piątek, 7 czerwca 2024 roku, odbyło się spotkanie , którego tematem był “Hejt w sieci”.

Prelekcję poprowadziła sierż. Paulina Śliwińska z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie. Sierż. Śliwińska skupiła się na problemie hejtu w Internecie, omawiając jego różne formy oraz konsekwencje prawne i emocjonalne, jakie może on mieć dla wszystkich zaangażowanych stron. Funkcjonariuszka podkreśliła, że hejt w sieci jest przestępstwem, które należy zgłaszać odpowiednim organom, i wyjaśniła, jak rozpoznać przejawy cyberprzemocy.

Gościem specjalnym spotkania była Wiktoria Andruch, zawodniczka Klubu Arrachion Olsztyn, która podzieliła się swoimi osobistymi doświadczeniami związanymi z hejtem. Wiktoria opowiedziała o tym, jak radzi sobie z negatywnymi komentarzami i jak ważne jest wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Podkreśliła również, że każdy ma prawo do ochrony przed przemocą w sieci i zachęcała młodzież do szukania pomocy w sytuacjach, gdy stają się ofiarami hejtu.

W trakcie dyskusji pojawiły się refleksje na temat granicy między wyrażaniem własnej opinii a obrażaniem innych. Funkcjonariuszka zwróciła również uwagę na to, jak trudno jest “wyczyścić” niechciane treści z Internetu i jak ważne jest publikowanie z rozwagą.