Wszystkie materiały edukacyjne

2024-02-17

Opracowanie gier planszowych

inspiracje

pudełko gry planszowej, w nim bordowe woreczki

Wiele Pracowni Orange, bibliotek i świetlic tworzy swoje kolekcje gier planszowych. Użytkownicy mogą grać w nie na miejscu, lub wypożyczać do domu. Niestety wielu liderów czy bibliotekarzy skarży się, że użytkownicy bardzo niszczą gry, nie dbają o nie i gubią elementy. Chętnie podzielę się naszym sposobem na opracowanie gier, który sprawił, że pomimo bardzo licznych wypożyczeni do domu i częstego grania na miejscu, nadal są w dobrym stanie.

Nasza kolekcja gier liczy obecnie 142 gry i ciągle rośnie. Posiadamy bogatą ofertę o różnej mechanice, temacie, czasie gry, dla różnego wieku graczy i ilości graczy, a także stopnia zaawansowania. Aktualną listę naszych gier można znaleźć TUTAJ. Wyboru przy zakupie dokonujemy na podstawie popularności, aktualnych trendów i poleceń użytkowników.

Opracowanie gier zaczynamy od skanowania większości elementów (kart, żetonów) robimy to po to, aby w razie zagubienia czegoś przez graczy można było dorobić dany element, wydrukować lub jakoś zastąpić. Gry wprowadzamy do katalogu bibliotecznego, dzięki czemu nasi czytelnicy mogą łatwo przeglądać naszą kolekcję, zamawiać i wypożyczać na kartę biblioteczną. Pudełko każdej gry okładamy folią samoprzylepną. Trzeba się przy tym nieźle nagimnastykować, ale efekt jest tego warty, bo pudełka po wielu wypożyczeniach nadal wyglądają jak nowe. Instrukcję gry kserujemy na kolorowej drukarce, laminujemy, a oryginał chowamy. Już nie raz zdążyło się, że musieliśmy dodrukowywać instrukcję, bo gracze ją zgubili. Jednym z ważniejszych etapów opracowania naszych gier jest segregowanie elementów w woreczki. Zapoznajemy się z instrukcją gry i logicznie grupujemy elementy, następnie segregujemy je do oznaczanych woreczków. Woreczki szyjemy na maszynie do szycia w Makerspace :). Na każdym woreczku jest oznaczenie co znajduje się w środku, ilość elementów, ich zdjęcie i logo gry, z której pochodzą. W zależności od gry musimy wykonać od jednego do kilkunastu woreczków. Czasem stosujemy gumki z opisem na talie kart, lub oznaczenie miejsc w wytłoczce pudełka. Od wewnętrznej strony pudełka wklejamy też wykaz wszystkich elementów, czyli ilość woreczków, plansza do gry, instrukcja itd. Jest przy tym bardzo dużo pracy, ale uważam, że takie opracowanie jest niezbędne do łatwego i szybkiego sprawdzania kompletności po zwrocie. Niektóre pudełka gier są tak zaprojektowane, że łatwo się otwierają i wysypuje się ich zawartość. Na ten problem też mamy sposób, na pudełko nakładamy szeroką gumę, przymocowaną na stałe do pudełka. Takie opracowanie gier bardzo ułatwia nam późniejszą pracę, a nawet użytkownicy chwalą sobie ten sposób.