Wszystkie materiały edukacyjne

2024-05-20

Gry planszowe z drukarki 3D

inspiracje

kolaż zdjęć przedstawiający gry UNO, UNO Minecraft, Równowaga i Tetra Wieża

Morąska pracownia posiada w swoich zbiorach już ponad 140 gier planszowych,  z czego większość zakupiona została z naszego budżetu a część pochodzi m.in. od sponsorów i różnego rodzaju projektów. Pewnego dnia przeszukując Internet w celu znalezienia ciekawych pomysłów na wydruki 3D wpadłyśmy na projekt.. gry planszowej! Planszówka z drukarki 3D? Czemu nie? Wydruk nic nie kosztuje a możliwości są na prawdę duże. Do tej pory udało nam się dodać do naszej kolekcji dwie nowe gry:

  • Równowaga to planszówka złożona wyłącznie z podstawki, planszy oraz pionków (w naszym przypadku małych smoków). Zasady są banalnie proste – gracze ustawiają na planszy swoje pionki tak, aby nie przewrócić bujającej się planszy. Przegrywa ta osoba, której pionek przewróci platformę. Na Internecie jest całe mnóstwo wzorów planszy oraz pionków np. w kształcie pokemonów 🙂
  • Drugą grą jest Tetra Wieża czyli planszówkowa wersja tetrisa z twistem 🙂 Zasady gry są zbliżone do Równowagi – gracze układają kolorowe klocki o różnych kształtach na ruchomej platformie, przegrywa osoba, której ruch doprowadzi do przewrócenia się konstrukcji.

Zaletą obu gier są banalnie proste zasady bez konieczności czytania długiej instrukcji. Rozmiar elementów naszych wersji planszówek jest nieduży więc sam proces wydruku nie trwał bardzo długo – najdłużej tworzyła się platforma do Równowagi, natomiast pionki można drukować po kilka na raz. Poza planszówkami postanowiłyśmy wykorzystać druk 3D w jeszcze jednym celu – korzystając z gotowych projektów pobranych z Internetu wydrukowałyśmy pudełka na jedne z najczęściej używanych gier w naszej kolekcji czyli kart UNO i UNO Minecraft. Po setkach rozgrywek tekturowe oryginalne pudełka zaczęły powoli rozrywać się a ich wygląd pozostawiał wiele do życzenia. Nowe, trwałe opakowania na pewno wydłużą życie tych popularnych planszówek. Nasze projekty pochodzą z bazy modeli 3D Printables.com.