26 października 2023

Dzi@łamy dla klimatu

Ikona wyzwania Na zdjęciu widoczne z klocków lego wiatraki, ludziki zabawkowe oraz samochód

Wyzwanie zaczęliśmy realizować od poznania wiedzy teoretycznej.  Zrealizowaliśmy scenariusz: Czym naładujesz swój telefon? Dowiedzieliśmy się w trakcie zajęć ile energii zużywa internet i urządzenia do niego podłączone. Poznaliśmy różne rodzaje odnawialnych źródeł energii. Szczególnie zainteresowały nas te, które znajdują się wokół nas min.: energia słoneczna oraz wiatrowa.  Bardzo ciekawą częścią zajęć była analiza wykresu: Zużycie energii elektrycznej przez urządzenia domowe.  Po danych odczytanych z wykresu postanowiliśmy koniecznie  szukać  sposobów na oszczędzanie energii w naszych domach.

Kolejne zajęcia odbyły się wokół tematu: Smartfonowa mapa-czyli z jakich miejsc na świecie pochodzą części naszych telefonów. Dowiedzieliśmy się, że do produkcji smartfonów wykorzystuje się minerały pochodzące z całego świata. Ciekawostką było to, że w przeciętnym smartfonie znajduje się ponad 40 różnych minerałów i metali ziem rzadkich  –  min. złoto. Wydobywanie ich często związane jest z naruszaniem praw człowieka, dlatego też powinniśmy podjąć działania by to zmienić.

Ciekawym wydarzeniem był: Rajd rowerowy śladami wiatraków w naszej gminie. Uczestnicy mogli z bliska zobaczyć jak wyglądają te odnawialne źródła energii, aby następnie podjąć wyzwanie do skonstruowania nowoczesnej farmy wiatrowej 🙂

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z naszych działań 🙂