31 października 2023

Działamy i My!

Ikona wyzwania Kolorowe obrazki sprzętów cyfrowych

Rzutem na taśmę z najmłodszymi przeprowadziliśmy warsztaty dot. sprzętów cyfrowych i tego dlaczego powinniśmy o nie dbać by wydłużać ich życie.

Były rozmowy i zgadywanki dot. sprzętów, które towarzyszą w naszym codziennym życiu – w naszym domu, szkole czy podczas dodatkowych zajęć. Dzieci bez problemu wymieniły sprzęty, które mają i opowiedziały jak często ich używają oraz czy często je wymieniają (oni lub ich rodzice, na podstawie obserwacji).

Następnie rozmawialiśmy o złym wpływie produkcji (i nadprodukcji) sprzętu cyfrowego dla naszego środowiska. Później wspólnie zastanawialiśmy się jak można temu zapobiegać – zaczynając od nas samych i naszych domów. Dzieci próbowały zrozumieć co to znaczy recykling, upcykling i które ze sprzętów można poddać każdemu z procesów. Wspólnie poznali metody przeciwdziałania złego wpływu produkcji sprzętów na nasze środowisko.

Na koniec nagrali swoje wskazówki dotyczące dbania o nasze sprzęty, które są w naszym życiu.

Podczas spotkania dzieci rozmawiały, zgadywały i słuchały prezentacji oraz jej uzupełnień ze stron www. Same określały „żywotność” naszych sprzętów oraz określały najczęstsze powody ich zepsucia oraz postępowanie gdy taki sprzęt się zepsuje. Widać tendencję, że mniejsze sprzęty częściej są zamieniane na nowe niż naprawiane w domach naszych dzieci. Pewnie też dlatego zaciekawiły się tematem dot. „wypożyczania” sprzętów zamiast kupowania ich.

Jestem z nich dumna – najmłodsze dziecko miało niecałe 6 lat! 🙂