2023-10-31

Dzi@łamy dla klimatu w Pracowni Orange w Dębowej Kłodzie

Ikona wyzwania Działamy dla klimatu w Pracowni Orange w Dębowej Kłodzie

Za nami 7 ciekawych dni. Wzięliśmy udział w wyzwaniu Dzi@łaj dla klimatu w Pracowni Orange. Nasze działania rozpoczęliśmy 16 października, a zakończyliśmy je 27 października. Zrealizowaliśmy wszystkie proponowane scenariusze, dzięki którym uczestnicy zajęć mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę na temat wpływu Internetu, urządzeń cyfrowych na klimat i środowisko. Dowiedzieli się m.in jakie minerały wydobywane są w kopalniach, jakie odpady powstają właśnie w skutek w/w procesu oraz w jaki sposób, my – jako społeczeństwo, możemy ograniczyć emisję właśnie tych odpadów. Zastanawialiśmy się dlaczego powinniśmy dbać o nasz sprzęt cyfrowy, a tym samym o środowisko.

Bardzo angażujące były zajęcia „Cyfrowa sala zasilana energią słoneczną czy to możliwe?”. Przeprowadzono je na bazie zaproponowanego scenariusza, z którego za najciekawsze można uznać: rozmowę wstępną, pomysł na pracę w grupach w celu wyszukania zapotrzebowania na prąd poszczególnych urządzeń oraz załączniki. Do scenariusza dodane zostało zadanie dla czterech grup polegające na wykonaniu pracy plastycznej. Zadaniem uczniów było powycinanie przygotowanych kolorowych obrazków przedstawiających urządzenia zasilane prądem, rozmieszczenie ich na planszy symulującej salę lekcyjną, policzenie zużycia przez nie energii i zaplanowanie odpowiedniej ilości paneli o mocy 100, 200 i 600 W (I,II grupa – 100 W, III- 200 W, IV- 600 W). Na zakończenie zajęć w ramach ewaluacji uczniowie otrzymali karteczki, na których wpisywali znak „+” (jeżeli zajęcia im się podobały) lub „-” (jeżeli nie ). Wszyscy uczniowie ocenili je pozytywnie.

Zajęcia o śladzie węglowym naszej ulubionej strony internetowej przyniosły wiele zaskoczeń. Uczestnicy nie zawali sobie sprawy jak to wszystko działa i funkcjonuje oraz jaki wpływ ma na środowisko.

Wykorzystywane scenariusze podczas zajęć były bardzo pomocne. Sprawdziły się karty pracy. Uczestnicy zajęć zdobyli dużo konkretnej wiedzy i umiejętności.

Na podsumowanie powstały karty z każdego dnia*, ze zdjęciami i najważniejszymi informacjami, którymi podzielimy się na naszym fb, żeby inni mogli przez chwilę zastanowić się jak mogą dzi@łać dla klimatu w swojej codzienności. Dzięki temu dotrzemy do szerszej grupy odbiorców i mamy nadzieję w ten sposób dołożymy swoją cegiełkę do poprawy świadomości i większej odpowiedzialności za nasz klimat i środowisko.

*część kart jest w drobnej edycji ze względu na potrzebę zmiany zdjęć, na których widnieją dzieci. Pojawią się wkrótce.