Aktualności

22 września 2022

Murem za Murarkami!

aktualności

Grupa młodzieży z Gubina pozuje do rodzinnego zdjęcia. Wszyscy są uśmiechnięci i weseli. Zdjęcie zrobione zostało w Pracowni Orange w Gubinie.

Młodzieżowa team liderka oraz wieloletnia członkini grupy „OTWARTE” i Pracowni Orange w Gubinie – Wiktoria Żurko, organizuje w Gubińskim Domu Kultury mini projekt z programu „Równać Szanse”. Projekt „Murem za murarkami” poświęcony jest poszerzaniu wiedzy w tematyce dzikich zapylaczy oraz chronieniu ich.

17 września w Pracowni Orange odbyło się pierwsze spotkanie, na którym uczestnicy projektu połączyli się online z Bartoszem Świętkiem. Pasjonatem z Warszawy, który od wielu lat posiada własne pasieki. Rozmawiali o wielu rodzajach pszczół, skupiając się jednak głównie na murarkach ogrodowych.

Pan Bartek z wielkim podekscytowaniem i pasją opowiadał nam niesamowite historie o życiu i roli dzikich zapylaczy. Można się było zarazić tą pasją – opowiada Julia Ochota, uczestniczka projektu.

Młodzież dowiedziała się również mnóstwo ciekawostek i wskazówek na dalsze działanie projektu, ponieważ wkrótce rozpoczyna budowanie drewnianych hoteli dla murarek! Domki zostaną następnie udostępnione dla naszych mieszkańców podczas happeningu, aby nadać im farbami trochę koloru. Finalnie hotele staną na terenie Gubina, aby służyć lokalnym zapylaczom czyli tak naprawdę nam wszystkim. Bez pszczół i murarek nie będzie przecież owoców, warzyw, miodu i wielu innych produktów żywnościowych.

Kinga Leda – 16-letnia uczestniczka projektu