Aktualności

4 kwietnia 2024

Wandalizm?

aktualności

Zdjęcie przedstawia fragment instalacji artystycznej, która została zniszczona. Nieznani sprawcy pobazgrali ją sprayami a inne elementy uszkodzili. Instalacja dotyczyła niszczenia mienia publicznego.

Dwa dni temu nieznani sprawcy zniszczyli instalację artystyczną zamontowaną przy Kościele Farnym. Smaczku tej sprawie dodaje fakt, że była to instalacja dotycząca tematyki… niszczenia mienia publicznego.

Od października ubiegłego roku Gubiński Dom Kultury wraz z grupą młodzieżową „OTWARTE”&Pracownią Orange oraz mieszkańcami Gubina prowadzi akcję „Stop dewastacji!”. W jej ramach przeprowadzono już akcję z wlepami w przestrzeni miejskiej, happening tematyczny w centrum miasta, czy akcję fotograficzną w sieci „Porównaj te dwa obrazki!”. W planach jest jeszcze kilka działań w tym filmik tematyczny dotyczący dewastacji w przestrzeni publicznej.

Jednym z pomysłów była też instalacja, którą zaprojektował Rafał Fedro, a wykonaniem zajęła się Wiktoria Grzecznowska i Ewa Matuszczak z grupy „OTWARTE”. Dotyczyła ona wandalizmu w postaci bezsensownego i niszczącego bazgrania na murach i elewacji budynków. To właśnie ta instalacja została zamalowana sprayami, a niektóre jej elementy zerwane i zniszczone. Ekspozycja instalacji na budynku GDK czy Urzędu Miejskiego, jak planowano, jest już niemożliwa.

A Wy co myślicie o tym przypadku?