2023-10-31
Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem w Ćmielowie!
Przez ostatni tydzień października w pracowni Orange w Ćmielowie razem z Gracjanem Gadżetem odpowiadaliśmy na pytania: dlaczego powinniśmy troszczyć się o sprzęt cyfrowy, który posiadamy? czym jest elektroekologia i dlaczego jest takim wyzwaniem dla współczesnego świata, czym są elektrośmieci i jak odpowiednio z nimi postępować, jak odkurzyć z nich swój pokój, co się dzieje ze zużytym smartfonem czy tabletem.
Gracjan Gadżet to prawdziwy pasjonat elektroniki. Uwielbia nowinki technologiczne, dlatego ma w swoim pokoju m.in. konsolę, drukarkę 3D, gogle VR, o komputerze czy tablecie nie wspominając. Gracjan nie rozstaje się ze swoim smartwatchem i smartfonem, choć ten ostatni chce wymienić, bo ma go już od 2 lat i czuje, że czas na zmianę. Idą Święta, a to zawsze dobra okazja do zrobienia porządków, także w pełnym gadżetów świecie Gracjana. Jak odkurzyć swój pokój z elektrośmieci, jak bezpiecznie się ich pozbyć?
Dzięki uprzejmości ZUO Janik mieliśmy do dyspozycji świetne tablice edukacyjne i znakomitą NIEMAPĘ wydawnictwa, które powstało we współpracy z Orange Polska, który dba o zrównoważony rozwój także w zakresie redukcji własnego śladu węglowego.
Niemapa Halo? Eko! o smartfonach, która w kilku punktach podpowiedziała nam jak złapać równowagę korzystając z nowoczesnych technologii:
1 Dbaj o smartfon!
Produkcja i użytkowanie każdego telefonu wymaga ogromnych nakładów energii i surowców, dlatego warto dbać o niego by działał jak najdłużej. Sumę gazów cieplarnianych wywołanych na każdym etapie cyklu życia urządzenia – włączając w to także użytkowanie i utylizację – nazywamy śladem węglowym.
2. Daj odsapnąć!
Prąd w naszych gniazdkach to cenny zasób, którego produkcja bardzo obciąża środowisko. Za pomocą kilku ustawień dowiedzieliśmy się jak wydłużyć czas pracy smartfona np. zmniejszając rozdzielczość i jasność ekranu, włączając tryb oszczędzania baterii i pamiętając, by zawsze odłączać od zasilania sprzęty, których w danej chwili nie używasz.
3. Zerwij z nadmiarowymi apkami!
Cyfrowy ślad węglowy to emisja gazów cieplarnianych pochodząca z produkcji energii potrzebnej, zarówno do zasilania naszych sprzętów, jak i utrzymania globalnej sieci.
4. Naprawione lub odnowione.
To świetna sprawa – dla kieszeni i planety. Jest kilka sposobów na drugie życie telefonu:
ODNOWA renowacja urządzeń, które nie są jeszcze na końcu cyklu życia.
Kupuję model odnowiony zamiast nowego.
ODKUP odkupywanie używanych urządzeń dzięki czemu dostają szansę na drugie życie.
Gdy kupuję nowy smartfon odsprzedaje starszy model.
NAPRAWA umożliwienie reperowania urządzeń które się zepsuły, aby wydłużyć ich działanie.
Zepsuty sprzęt próbuję naprawić w serwisie.
RECYKLING demontaż urządzeń które już nie działają i odzyskiwanie z nich surowców.
Niedziałający zużyty telefon wrzucam do pojemnika na elektroodpady.
ECO DESIGN projektowanie urządzenia tak aby było trwałe a jego produkcja uwzględniała mniejsze zużycie materiałów oraz łatwiejszą naprawę i recykling.
Sprawdzam ecorating i wybieram model z wysoką oceną.
5. Nie zmieniaj za często
Nie daj się wciągnąć w spiralę zakupów. Jeśli dbasz o swój smartfon i regularnie go aktualizujesz, będzie Ci służył bardzo długo. Zamiast wymieniać wciąż działające urządzenia rozważ inne opcje.
6 Nie chomikuj w szufladzie
Wiele minerałów znajdujących się w urządzeniach elektronicznych wyczerpuje się lub powoduje degradację środowiska. Dlatego warto je odzyskiwać ze starych urządzeń – zamiast trzymać je w szufladzie oddaj do recyklingu! Przystąpiliśmy do działania bo okazało się, że każdy z nas ma w domu wiele starych, niedziałających urządzeń. Wykonaliśmy napis informujący o ZBIÓRCE i rozpoczęliśmy ją wśród dzieci, młodzieży, rodziców i druhów OSP pod hasłami:
Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci
Recykling to się nam opłaca!
Wiedzą nawet dzieci jak segregować śmieci i Ty nie bądź łoś zrób dla siebie i ziemi coś.
Zamiast wyrzucać daj drugie życie. Przekaż dalej!
Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem w Ćmielowie!
7. Sprawdź czy jesteś EKO
Telefony ocenia się pod kątem jakości, trwałości, możliwości naprawy czy optymalnego projektowania, dzięki któremu oszczędzane są zasoby i surowce.W jednym smartfonie znajduje się
kilkadziesiąt pierwiastków chemicznych, są to: żelazo, złoto, kobalt, pallad, tantal, lit, dysproz, cyna, miedź, srebro.
8. Trzymaj balans
My również uznaliśmy że dobrym pomysłem jest, żeby zafundować sobie cyfrowy detoks i spróbować wytrzymać bez internetowych newsów i social mediów a ten czas wykorzystać na spotkania w realu, spacery na świeżym powietrzu czy sport.
X