26 października 2023

Brzeszcze dzi@łają dla klimatu!

Ikona wyzwania Paski papieru rozsypane po stole

Pracownia w Brzeszczach zrealizowała zajęcia wg scenariusza Kamila Śliwowskiego, pt.: „Dlaczego powinniśmy dbać o swój sprzęt cyfrowy”.

Podczas rozgrzewki, zadaniem dzieci było losowanie zagadek i pytań (dot. sprzętów cyfrowych) – które ukryte były w jajkach niespodziankach, a następnie rozwiązanie ich. Wśród nich znalazły się pytania o to, ile sprzętów elektronicznych mamy w domu, jakie to sprzęty, czy często się psują i czy je naprawiamy. Odpowiedzi były przeróżne, ale suma summarum wychodzi na to, że w dużej mierze popsute sprzęty wyrzucamy, lub co gorsze, zalegają w naszych szafkach.

W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się, że telefon i inne urządzenia, to nie tylko plastik i trochę szkła, a ich stała produkcja negatywnie wpływa na klimat, dlatego powinniśmy je naprawiać zamiast wyrzucać. Tutaj, zaczęliśmy pogawędkę o tym, czym jest recykling i upcykling, a potem wymyślaliśmy, co nowego można zrobić ze starych sprzętów. Dzieci chciałyby, żeby powstały roboty, które będą sprzątać zamiast ich pokoje. Też mam się ten pomysł bardzo spodobał,

W ramach pytań, dostałyśmy takie odpowiedzi:

„Zaskoczyło mnie, że niektóre baterie można naładować zamiast wyrzucić”

albo

„Nie zdawałam sobie sprawy, że w moim telefonie jest złoto! Jestem bogata!”

(tutaj spokojnie – uświadomiłyśmy dzieci, że to są minimalne ilości i nie warto szukać go w telefonie że śrubokrętem w ręku).

Po tej części warsztatu, zaplanowaliśmy dla dzieci zajęcia kreatywne, na których robiliśmy ekologiczne maty pod talerze z użyciem filcu, sznurków i papieru do pieczenia. Dzieci miały różne pomysły na wykonanie podkładek i wydaje nam się, że są wśród nas przyszli projektanci wnętrz!