22 lipca 2022

Dawno i niedawno, Pracownia Orange w Szczawnem

Ikona wyzwania Grupa dzieci i młodzieży siedzących na podłodze, malują farbami na torbach bawełnianych.

Pracownia Orange w Szczawnem tak w skrócie…

Nabór 3 edycja, zgłoszenia od 10 sierpnia 2017 r. do 8 września dla miejscowości do 40 000 tys. mieszkańców. Założyliśmy grupę inicjatywną w składzie: Joanna Witkowska, Krystyna Galik-Harhaj, Robert Piechocki, maszyna ruszyła, najpierw przewertowaliśmy regulamin, potem nie było czasu na zastanawianie się. Wniosek złożyliśmy w ostatnim dniu z niemałymi problemami z powodu zawieszania się połączenia internetowego. Udało się spośród wszystkich złożonych wniosków Organizatorzy wyłonili 64 , wśród nich był i nasz. Następny był plebiscyt internautów  w drodze głosowania za pośrednictwem e-maili. To było dla nas mega wyzwanie, zobligować mieszkańców do codziennego głosowania przez trzy tygodnie 4- 21 października 17r., by znaleźć się wśród zwycięskiej 25. Uzyskaliśmy 14367 głosów i zajęliśmy 8 miejsce. Zdobyliśmy świetlicę multimedialną, przestrzeń, by wyzwalać dobrą energię i kreatywność, pobudzać innych do działania.

I tak zaczęliśmy rozwijać umiejętności liderskie, uczyliśmy się jak zarządzać zespołem, zasobami ludzkimi i zasobami w projekcie, jak angażować innych do swoich projektów, jak badać potrzeby swoje i grupy. Zjazdy i szkolenia zawsze dodawały mocy, wracaliśmy naładowani pozytywną energia, bogatsi o wymianę doświadczeń no i gotowi do działania na rzecz lokalnej społeczności. Aktywnie korzystamy ze wsparcia Fundacji Orange z programów grantowych. I tak przykładowo nasza młodzież poznała Microbity i pythona.  Najmłodsi  pokochali   Photony roboty, które wprowadziły je w świat ekologii. Odpowiadamy również na potrzeby edukacyjne i poznawcze seniorów „Smart Senior”.

I mamy to!  Otwartą  przestrzeń dla wszystkich do kreatywnego spędzania czasu i do rozwijania swoich pasji.  Nasz cel został osiągnięty, ale nie oznacza to, że osiedliśmy na laurach . Najmłodsze nasze dziecko to Makerspace, który powstał dzięki grantowi z Fundacji Orange też jest takim bonusem, który stworzy dodatkową ofertę i przyciągnie do nas jeszcze więcej osób. Wybrana przez nas pracownia krawiecka i pracownia druku 3D odpowiada na potrzeby naszej społeczności. Działające przy naszym stowarzyszeniu Koło Gospodyń  i Klub Seniora zainteresowani są kursami kroju i szycia, natomiast druk 3D to ukłon w stronę dzieci i młodzieży. Obecnie skupiamy się na młodzieżowych liderach, by kiedyś móc przekazać tzw. pałeczkę. Ostatni projekt „Z wiosną nadzieje rosną, czyli przyszła wiosna do seniora” wzbudził wiele emocji. I niech się dzieje ! Z Wami do końca świata i jeden dzień dłużej.