Wszystkie materiały edukacyjne

2023-11-27

Świąteczne poduszki przy użyciu maszyny do szycia

scenariusze

Dziewczynka szyjąca na maszynie.

Przedstawiamy nasz scenariusz, dzięki któremu nawet najmłodsi będą mogli nauczyć się szyć przepiękne poduchy świąteczne. Zachęcamy do wykorzystania 🙂

 

SCENARIUSZ NR 1

Warsztaty: Świąteczne poduszki i skarpety przy użyciu maszyny do szycia.

Prowadzące: Maria Szostak, Sylwia Chyła.

Ideą realizacji podjętej tematyki z zakresu szycia i prac ręcznych jest chęć uatrakcyjnienia zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w świetlicy. Szycie i inne prace ręczne przez zabawę doskonale ćwiczą sprawność dłoni i ręki tzw. małą motorykę. Poza walorami terapeutycznymi i rehabilitacyjnymi po prostu warto jest umieć szyć lub wykonać coś własnoręcznie. Dziura w spodniach, uszycie siatki na pieczywo, czy przygotowanie maskotki na walentynki lub jako prezent dla młodszego rodzeństwa nie będzie już stanowić problemu. Dlatego też, szycie poduszek świątecznych, to rewelacyjny czas, aby się nauczyć obchodzić z igłą i maszyną do szycia. Zatem, przyjemne z pożytecznym.

Beneficjentami warsztatów są dzieci i młodzież wraz z rodzicami. Ale tego typu zajęcia, aby były atrakcyjne, wymagają warsztatu pracy na który poza igłą, nitką i nożyczkami, składają się kolorowe materiały, sprzęt specjalistyczny jak np. maszyna do szycia a także mnóstwo drobiazgów, którymi ozdabiać można wykonane prace. Guziki, szyfony, oczy, kulki polarowe, drewniane bazy do wianuszków i wiele wiele innych elementów, to bardzo porządane skarby.

Krok po kroku:

  1. Szkolenie wstępne dla beneficjentów z zakresu szycia na maszynie i wykonanie pracy własnej techniką
  2. Wybór materiałów do pracy.
  3. Samodzielne wykonanie poszewki na poduszkę techniką patchworku, przy wsparciu pań instruktorek.
  4. Prezentacja poduszek.

 

Materiały do pobrania