13 lipca 2025
Konkurs grantowy dla Młodzieżowych Liderów i Liderek Pracowni Orange – poznaj 10 nagrodzonych projektów!
aktualności

Tego lata w Pracowniach Orange w całej Polsce zagości całe mnóstwo nowej, świeżej energii. Młodzieżowi Liderzy i Liderki nagrodzeni w konkursie grantowym właśnie przystępują do realizacji swoich niezwykłych projektów. Sprawdź, co będzie się działo w ramach tych inicjatyw!
Konkurs grantowy skierowany był do uczestników Programu Młodzieżowych Liderów i Liderek Pracowni Orange 2025. Przyznanych zostało 10 grantów w wysokości 2000 zł, dzięki którym w najbliższe wakacje zrealizowanych zostanie 10 wyjątkowych projektów.
W Pracowni Orange w Morągu odbędą się działania w ramach 4 różnych projektów. “Akademia Nowych Technologii” Szymona Figlanta to seria warsztatów poświęconych bezpiecznemu i twórczemu poruszaniu się w cyfrowym świecie z wykorzystaniem m.in. gogli VR, pisaków 3D i LEGO SPIKE. “Artystyczna Przystań II” Gabrieli Rowickiej to cykl twórczych spotkań poświęconych nietypowym technikom artystycznym, jak linoryt, cyjanotypia czy Ebru. Projekt Alicji Michalskiej “Kreatywnie Zakorzenieni” zakłada natomiast połączenie rozwoju artystycznego, integracji i kontaktu z naturą poprzez kreatywne zajęcia skupione wokół naturalnych materiałów. Projekt Bartosza Jarzynki “Tajemnice CyberŚwiata – Edycja II: Przystań Internetu” to zaś zajęcia skupiające się na odpowiedzialnym korzystaniu z internetu i budowaniu zdrowych relacji z nowymi technologiami – uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej m.in. na temat storytellingu i content creation, a także spróbują swoich sił w druku 3D.
– Zgłosiłem się po raz drugi, bo pierwsze doświadczenie dałoby mi ogromną satysfakcję – nie tylko zrealizowaliśmy coś ważnego, ale też zobaczyłem, jak duży wpływ może mieć młodzieżowy projekt na innych – opowiada Bartosz Jarzynka z Pracowni Orange w Morągu. – Chciałem kontynuować tę energię, rozwijać swoje pomysły i działać jeszcze odważniej – już z większą pewnością i doświadczeniem. Pomysł na projekt “Tajemnice Cyberświata Edycja II” zrodził się z rozmów z rówieśnikami i nauczycielką informatyki. Zauważyłem, że choć spędzamy mnóstwo czasu online, to często brakuje nam wiedzy, jak się chronić, jakie są zagrożenia i jak wygląda cyfrowa etyka. Chciałem stworzyć przestrzeń w której młodzi ludzie mogą o tym rozmawiać, uczyć się w praktyczny sposób i poczuć, że nie są tylko biernymi użytkownikami internet, że są cyfrowo świadomi.
Ciekawie zapowiada się także lato w Pracowni Orange w Porębie, gdzie również zrealizowane zostaną 4 nagrodzone wnioski. Projekt Barbary Wcisło “Nieszablonowo, zatem czas na moje JA” ma na celu podniesienie kompetencji w zakresie przedsiębiorczości oraz zwiększenie świadomości zagrożeń związanych z nadmiernym konsumpcjonizmem i zjawiskiem fast fashion – a wszystko to ubrane (sic!) w warsztaty tworzenia własnych akcesoriów i biżuterii.
– Do projektu zgłosiłam się po raz kolejny, bo uważam, że jest to świetna szansa dla rozwoju Pracowni oraz okazja do poznania świetnych ludzi, którzy mnie inspirują i dzięki temu wpadam na coraz lepsze pomysły i tworzę coraz lepsze zajęcia – uważa z kolei Basia Wcisło z Pracowni Orange w Porębie. – Skąd pomysł na obecny projekt “Nieszablonowo, zatem czas na moje JA”? Wziął się z tego, że rozmawiam dużo z dziećmi i prowadzę swój notatnik, w którym zapisuję, co dzieci chciałyby robić. Na podstawie tych rozmów powstał mój projekt, ponieważ okazało się, że dzieci chcą poznawać więcej rzeczy manualnych, z którymi nie mają do czynienia w szkole. Szkoda byłoby tego nie wykorzystać. Sama chodziłam do szkoły, w której był kierunek modowy, i uznałam, że taki potencjał nie może się zmarnować.
Działania w ramach “Razem w EkoKulturze” Igora Greli stawiają na międzypokoleniowe warsztaty skupione wokół upcyklingu i botaniki, łącząc twórczość i ekologię z integracją lokalnej społeczności. “Zielona Ekipa w akcji – zamiast nudy natura i przygoda” Oliwii Wrzos to seria zajęć poświęconych ekologii i zdrowemu odżywianiu w przyjemnym, rozrywkowym wydaniu – uczestnicy nauczą się m.in. robić owocowe smoothie, a także wezmą udział w emocjonującej grze terenowej.
– Zgłosiłam się do projektu, ponieważ chciałam zdobyć nowe doświadczenie, rozwijać swoje umiejętności i podzielić się swoimi pomysłami – mówi Oliwia Wrzos. – Lubię angażować się w takie inicjatywy i poznawać dzięki temu wspaniałych ludzi. Wybrałam temat ekologii, bo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo jest ona ważna. Poprzez moje warsztaty chcę im uświadomić znaczenie ekologii i segregowania śmieci.
Bardzo smacznie zapowiada się też cykl zajęć kulinarnych w projekcie Weroniki Jańczak “Ugotuj sobie wakacje – od jajek do gry terenowej”, które za cel mają budowanie świadomości ekologicznej i zwiększanie samodzielności dzieci i młodzieży przez wyposażenie ich w praktyczne umiejętności, jak np. samodzielne przygotowywanie sushi czy makaronu.
W tym samym czasie w Pracowni Orange w Bulkowie odbędą się zajęcia w ramach projektu Amelii Piątkowskiej i Julii Sadowskiej “SOS Młodzi”, który koncentruje się na zagadnieniach bezpieczeństwa – obejmie m.in. zajęcia z podstaw pierwszej pomocy i z technik samoobrony. Młodzi odbiorcy Pracowni Orange w Strzegomiu będą mieli natomiast okazję dołączyć do projektu Alicji Kossak “Smogowy Informator dla Najmłodszych” – dzięki warsztatom informacyjnym i kreatywnym, a także grze terenowej, zarówno maluchy, jak i nastolatki dowiedzą się, jak powstaje smog i w jaki sposób skutecznie się przed nim bronić.
Wszystkim Młodzieżowym Liderom i Liderkom życzymy powodzenia oraz mnóstwa satysfakcji i radości z realizowania ich działań projektowych!