Aktualności

3 czerwca 2022

Chronię z Orange środowisko. Z ekologią jestem blisko

aktualności

Blat biurka, na którym stoją kleje, leżą sznurki, pędzelki.

Program Młodzieżowych Liderek i Liderów już za nami. Jednym z jego elementów był program grantowy, w ramach którego dofinansowaliśmy 11 działań przygotowanych przez młodzież skupioną wokół Pracowni Orange. Postanowiliśmy zajrzeć za kulisy i zobaczyć, jak przebiegała realizacja projektów.

Chronię z Orange środowisko. Z ekologią jestem blisko

Jako pierwsze na naszej liście pojawiło się Lisewo, w którym Zuzanna Pokorska, Laura Gostkowska i Sandra Dalke realizowały projekt „Chronię z Orange środowisko. Z ekologią jestem blisko”. Dziewczyny znają się ze szkoły, ale to podczas udziału w warsztatach projektowych, skierowanych do młodych liderów i liderek Pracowni Orange, narodził się pomysł na wspólne działanie. Kiedy usłyszały, że jest możliwość napisania wniosku o dofinansowanie, od razu zaczęły myśleć o tym, co mogłyby zrobić. Na pierwszym warsztacie w ramach Programu Młodzieżowego każda z nich pracowała w domu przed swoim komputerem. Na kolejne weekendowe spotkania umawiały się już jednak na żywo. Jak stwierdziły, to był strzał w dziesiątkę. Od razu spisywały wszystkie pomysły, które wpadały im do głowy, a potem je omawiały i rozwijały.

Projekt dziewczyn polegał na uświadomieniu młodym ludziom, jaką rolę w ich życiu odgrywa ekologia. W ramach swojego projektu zorganizowały m.in. zajęcia o idei zero waste, podczas których młodzież uczyła się prawidłowo segregować odpady. Na koniec spotkania Zuza, Laura i Sandra pokazały, jak można ponownie wykorzystać rzeczy, które każdy z nas posiada w domu i wspólnie z osobami uczestniczącymi na warsztatach wykonały ozdobne lasy w słoiku. Co ważne – zarówno spotkanie, jak i warsztaty prowadzone były przez dziewczyny.

Drugie działanie miało miejsce podczas Dnia Ziemi. Było to sprzątanie Lisewa – miejscowości, z której pochodzą aktywistki. Ku zdziwieniu dziewczyn, zaangażowały się nie tylko dzieci, które zgłosiły się do projektu, ale także harcerze, dorośli, osoby prywatne, uczennice i uczniowie ze szkoły. Tutaj kluczowe okazało się wsparcie mam, które pomogły w koordynacji logistyczno-technicznej. Osoby zainteresowane sprzątaniem miejscowości zostały podzielone na grupki – każdej z nich przydzielono konkretny obszar do uporządkowania. Spotkanie zakończyło się ogniskiem.

W trakcie rozmowy zapytaliśmy, skąd wziął się pomysł na działania, a w szczególności na temat związany z ekologią: 

Ekologia jest dla nas bardzo ważna. Obecnie wiele drzew w miastach jest zabetonowanych, praktycznie do samego pnia. Widać to nawet w Lisewie. Przez remont drogi nie ma w centrum drzew. To nawet czuć że ciężej się oddycha – powiedziała Zuza.

Pomysł narodził się z burzy mózgów, myślałyśmy sobie przez pewien czas, co by było dobre dla nas i naszego otoczenia. Chciałyśmy też dać dobry przykład. Zależało nam na zaangażowaniu w działania większej liczby osób – dodała Laura.

W rozmowie poruszyliśmy również temat sukcesów. Dla Zuzanny zdecydowanie był to pozytywny odbiór działań w społeczności lokalnej i szkolnej. Zuza powiedziała, że wbrew obawom związanym z frekwencją, podczas działań pojawiło się wiele osób, i to takich, które zostały przyprowadzone przez swoje rodzeństwo, dzieci czy znajomych. W tej sytuacji poczta pantoflowa zdziałała cuda. Natomiast Sandra za największy sukces uważa fakt, że dzięki zrealizowanym działaniom bardziej otworzyła się na ludzi.


Chciałabym przekazać innym osobom, zwłaszcza młodzieży, żeby nie bać się drugiego człowieka, żeby dążyć do swojego celu i realizować swoje marzenia. Dzięki projektowi zauważyłam wiele zmian u samej siebie. Zdobyłam więcej pewności siebie i odwagi do działania – opowiada Sandra.

Zakończeniem projektu był Ekobal, podczas którego wszystkie osoby przyszły przebrane w stroje z recyklingu. W trakcie imprezy odbył się konkurs z nagrodami na najbardziej kreatywny strój. Pożegnalna zabawa była także doskonałym miejscem na podziękowania.

Wielkie podziękowania dla naszych mam, które pomogły nam przełożyć pomysły na działania, osobom prowadzącym warsztaty oraz Pracowni Orange, bibliotece i dzieciom, które chciały wziąć udział w projekcie – powiedziały Zuzanna, Laura i Sandra.

Zastosowanie recyklingu w pracach warsztatowych

Drugim miejscem, do którego Was dzisiaj zabierzemy, jest Ostrów Lubelski, w którym projekt „Zastosowanie recyklingu w pracach warsztatowych” realizował Szymon Markiewicz.

Głównym celem działania było stworzenie ogródka przy lokalnej Pracowni Orange oraz zbudowanie z materiałów pozyskanych z recyklingu kwietników i skrzynek na rośliny. W ramach warsztatów powstały również budki dla ptaków na sezon lęgowy oraz pojemniki na śmieci do segregacji odpadów.

Pomysł na działania wziął się ze wspólnego szukania inspiracji z kolegami. Zależało nam, aby wykorzystać odpady ze starych i niepotrzebnych palet – opowiada Szymon. 

Do działania zostali zaproszeni koledzy i koleżanki Szymona ze szkoły. Przez kilka spotkań budowali skrzynki i kwietniki. Pracy było sporo – każdą część palety trzeba było oczyścić, wyheblować, pomalować i zabezpieczyć. Projekt realizowany przez Szymona spotkał się ze sporym zainteresowaniem jego rówieśników i rówieśnic. Młodzieżowy lider zauważył, że osoby, które włączyły się w działania, wolały zaangażować się i pracować, niż siedzieć w domu przed komputerem.

EKO-DIY

Naszym ostatnim punktem podróży jest Niedrzwica Duża, w której działają Julia Onyszko i Michalina Walkiewicz. Młodzieżowe Liderki swoją uwagę skupiły na działaniach łączących modę i ekologię.

W ramach projektu „​EKO-DIY” dziewczęta zorganizowały w Pracowni Orange warsztaty z barwienia koszulek naturalnymi barwnikami. Do farbowania zostały użyte przyprawy i warzywa, takie jak: curry ostra papryka czy czerwona kapusta. Liderkom zależało na tym, żeby stworzyć coś w duchu do-it-yourself. 

Wydarzenie spotkało się z dużym odzewem – na warsztaty zapisało się 30 osób. Co więcej, dzieci w szkole codziennie podchodziły do Julii i Michaliny, z niecierpliwością dopytując o nadchodzące warsztaty. 

Dziewczyny, które same poprowadziły warsztaty, powiedziały nam, że czuły się w roli prowadzących swobodnie i pewnie. Przekazały nam też, że spotkały się z ogromną przychylnością nauczycielek i nauczycieli. W realizacji działań mogły także liczyć na pomoc animatorki Pracowni Orange – pani Wioletty i najbliższych, zwłaszcza cioci Marioli (ciocia Julii), która od samego początku wspierała dziewczyny logistycznie i motywacyjnie.

Rozmowy z naszymi Młodzieżowymi Liderkami i Liderem pokazały nam, że zmiana świata na lepsze zaczyna się od lokalnych działań.

Kolejne relacje z młodzieżowych projektów już wkrótce.