Aktualności

14 lipca 2022

Akcja Biblioteka Przyjazna Dzieciom

aktualności

Dziecko stojące na książkach

Akcja Biblioteka Przyjazna Dzieciom organizowana przez Przystanek Rodzinka jest inicjatywą, która prócz jasnej idei promocji czytelnictwa i instytucji ją wspierających, pragnie zwrócić uwagę na ogromny potencjał bibliotek – tych dużych, często funkcjonujących w szeroko rozumianej kulturze i edukacji miast, województw, a nawet w skali ogólnopolskiej, ale i tych małych, np. wiejskich, które niejednokrotnie są, poza szkołą, jedyną formą rozwoju młodego człowieka. Te ostatnie więc warto „wyłowić” z tłumu.

By ułatwić znalezienie bibliotek, które aktywnie promują ideę czytelnictwa wśród najmłodszych, młodszych i starszych czytelników, Przystanek Rodzinka tworzy listę oraz mapę Bibliotek Przyjaznych Dzieciom wraz ze społecznością Przystanku Rodzinka. Publikacja finalnej wersji zaplanowana jest na początek sierpnia 2022. Już teraz zgłoszone pozycje można obejrzeć na stronie https://przystanekrodzinka.pl/biblioteka-przyjazna-dzieciom

Jeśli znacie lub korzystacie z bibliotek, które (wystarczy, że jeden warunek będzie spełniony):

  • posiadają aktualizowany repertuar książek dla dzieci,
  • promują inicjatywę aktywnej lektury z dzieckiem,
  • dysponują kącikiem do czytania i zabawy,
  • organizują zajęcia i spotkania, w których książka i autorzy są ich bohaterami,
  • stwarzają przestrzeń przyjazną do spotkań ludzi zaangażowanych w czytelnictwo z dziećmi i młodymi ludźmi,
  • lub w jakikolwiek inny sposób popularyzują czytanie jako sposób wychowania i spędzania czasu z dzieckiem oraz i inicjatywę aktywnej lektury

możecie zgłosić ją do mapy Bibliotek Przyjaznych Dzieciom.

Przystanek Rodzinka przyjmuje zgłoszenia w komentarzu do postu na Facebooku najchętniej z mentionem biblioteki i/lub z linkiem do jej strony www. Można, nie trzeba, podzielić się opinią na jej temat.

Przystanek Rodzinka to blog parentingowy tworzony przez Marię Rybak – oligofrenopedagog, logopedę i polonistkę, która wraz z mężem i synami pokazują internautom, jak harmonijnie wspierać rozwój dzieci poprzez zabawę, podróże i ciekawą lekturę.

Odkrywajcie i stwórzcie wraz z Przystankiem Rodzinka listę Bibliotek Przyjaznych Dzieciom, by docelowo powstała mapa takich miejsc rekomendowanych przez dziecięcych czytelników.

Akcja Biblioteka Przyjazna Dzieciom, w czasie której tworzona jest mapa wartych do odwiedzenia z dziećmi placówek, będzie trwać do 24 lipca. Spośród komentujących planowany jest wybór trzech osób, do których powędrują paczki z książkami dla dzieci od wydawnictw wspierających akcję.

Przystanek Rodzinka planuje regularne wznowienia akcji mające na celu aktywizację i zachęcenie do odwiedzin bibliotek z dziećmi, a przy tym promocję czytania z dziećmi od najmłodszych lat.