20 grudnia 2024
Woreczki MOCY
inspiracje
Szycie ręczne to umiejętność, która nie tylko jest formą medytacji, ale także rozwija umiejętności manualne, ćwiczy cierpliwość i wytrwałość, a na koniec daje poczucie satysfakcji i dumy z siebie.
Woreczki MOCY to mój autorski pomysł na angażujące zajęcia twórcze, które łączą radość tworzenia z pozytywnym podejściem do życia.
Woreczki MOCY to niewielkie filcowe woreczki zaciągane sznurkiem, w których możemy przechowywać nasze „skarby”, czyli pamiątki z ważnych miejsc, w których byliśmy, albo ulubione kamienie, czy też kasztany. Można także wrzucać do nich karteczki z ozdobnego twardego papieru, na których zapiszemy wzmacniające pozytywne cytaty ze znanych piosenek lub wartościowych picture-booków. Polecam serię wydawnictwa Levyz „Co robisz z pomysłem?”, „Co robisz z szansą?”, „Co robisz z problemem?” a także serię książek „Chłopiec, kret, lis i koń” Mackesy’ege Charlie oraz „Wielka panda i mały smok” autorstwa Norbury Jamesa.
Takie warsztaty świetnie sprawdzą się w bibliotekach, świetlicach czy domach kultury, a ich przygotowanie nie wymaga skomplikowanych narzędzi ani materiałów.
Co będzie potrzebne?
- arkusze filcu w różnych kolorach (format A4 lub większe),
- sznurki lub tasiemki (ok. 30 cm na woreczek),
- nożyczki,
- igły i nici kordonki
- kawałki papieru do zapisania cytatów/ czarne cienkopisy
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia możemy rozpocząć od rozmowy o tym, co sprawia nam radość lub daje poczucie wsparcia i wzmocnienia. Możemy zadać następujące pytania:
- „Co dla Was jest symbolem szczęścia lub mocy?”
- „Jakie słowa, zdania sprawiają, że czujecie się lepiej?”
- „Czy macie jakieś własne amulety mocy?”
Zachęć uczestników do wymienienia rzeczy, które chcieliby schować w swoim woreczku.
2. Instrukcja szycia
- Z prostokątnego arkusza filcu o rozmiarze A4 wytnij dwa długie prostokąty
- Złóż filc na pół, zostawiając dłuższe krawędzie.
- W górnej części woreczka złóż brzeg na ok. 1 cm, przypnij szpilkami i przeszyj ściegiem góra-dół, tworząc tunelik na sznureczek. Możesz włożyć sznureczek przed zszywaniem lub później za pomocą agrafki przeciągnąć sznurek przez tunelik.
- Obszyj dwie boczne strony ściegiem ręcznym góra-dół, pozostawiając górną krawędź otwartą.
- Zawiąż końce sznurka na małe supełki, aby uniknąć rozplątywania się.
3. Tworzenie zawartości.
Po skończeniu woreczków poproś uczestników o zapisanie lub wybranie inspirujących cytatów, np. z ulubionych książek czy piosenek. Warto też zachęcić ich do zebrania przedmiotów, które będą symbolami ich marzeń lub celów. To mogą być na przykład malowane kamienie.
Dlaczego warto?
Warsztaty z tworzenia Woreczków MOCY mają wiele zalet. Po pierwsze, rozwijają zdolności manualne i kreatywne myślenie. Po drugie, dają uczestnikom okazję do refleksji nad tym, co jest dla nich ważne. Po trzecie, są to zajęcia uniwersalne – sprawdzą się zarówno w pracy z dziećmi, młodzieżą, jak i dorosłymi.
Wskazówka:
Woreczki MOCY można wykonać z każdego materiału, w duchu zero waste. Świetnie sprawdzą się także z dżinsu, sztruksu czy polaru.