Wszystkie materiały edukacyjne

10 grudnia 2024

VR bez względu na wiek

inspiracje

Starszy mężczyzna w goglach VR. Zdjęcie wygenerowane przez AI.

Wydawać by się mogło, że gogle VR sprawdzą się głównie w pracy z dziećmi i młodzieżą, to przecież oni najłatwiej i najszybciej chłoną nowinki technologiczne. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom, gogle VR mają wiele do zaoferowania także dla osób starszych.

Twórcza sesja z goglami VR

Seniorom i seniorkom, którzy chcieliby spróbować swoich sił w malarstwie na pewno przypadnie do gustu Open Brush*. Aplikacja pozwala na tworzenie przestrzennych obiektów 3D, malować można wokół siebie, nad sobą, przed sobą, nie ogranicza nas paleta malarska. Open Brush to ponad 48 różnych typów pędzli i wzorów – woda, dym, promienie światła.

Podróżowanie z prędkością światła

Fani i fanki podróży na pewno polubią Google Earth, które pozwala na zwiedzanie każdego zakątka na świecie. Seniorzy mogą się wybrać do Dubaju, Meksyku, czy Nowego Jorku, ale także odbyć sentymentalną podróż do miasta/wsi swojego dzieciństwa, czy czasów wakacyjnych wyjazdów.

Najprostszym wejściem do świata VR będą filmy 360° – wystarczy założenie gogli, odpalenie filmiku np. na kanale Within i zanurzenie się w wirtualnej rzeczywistości. Na Within znajdziecie filmy stworzone przez licznych twórców, począwszy od animacji po filmy dokumentalne.

Sportowe wyzwania

Po sesji podróży 360° czas na propozycję trochę bardziej wymagającą fizycznie! Gogle VR mogą być sposobem na ruch spalający dziesiątki kalorii. Prostą w obsłudze aplikacją jest chociażby bezpłatny w wersji podstawowej Beat Saber, który wymaga robienia uników, przysiadów, by finalnie niszczyć kolorowe klocki. Aplikacja jest niezwykle prosta i intuicyjna, a dostarcza mnóstwo radości i angażuje bez względu na wiek.

Coś dla zaawansowanych

Być może wiek senioralny to już za późno, żeby zostać astronautą/astronautką, ale dzięki goglom VR można posmakować chociażby namiastki tego, jak to jest poczuć stan nieważkości. Dzięki aplikacji Mission: ISS możemy przenieść się na Międzynarodową Stację Badawczą, przetestować poruszanie się i pracę w stanie nieważkości, a nawet wybrać się na kosmiczny spacer i podziwiać Ziemię z oddali. Uwaga – podczas używania aplikacji można poczuć zawroty głowy, jej używanie nie jest wskazane dla osób, które cierpią na chorobę lokomocyjną.

*Wszystkie opisane aplikacje są bezpłatne lub bezpłatne w wersji podstawowej.
Grafika została wygenerowana przez AI za pomocą aplikacji Ideogram.