Wszystkie materiały edukacyjne

12 czerwca 2022

Biblioteczka i czytelnia na wolnym powietrzu

inspiracje

Dwie książki założone grzbietami do góry na sznur do suszenia prania, tło rozmyte.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – stwierdziła kiedyś Wisława Szymborska, wybitna poetka i laureatka Nagrody Nobla.

Chcielibyście wykreować w swoim otoczeniu wyjątkowy zakątek, w którym mieszkańcy i mieszkanki Waszej społeczności mogliby oddawać się tej wspaniałej zabawie i wymieniać się przeczytanymi już książkami? Sprawdźcie, jak zrobili to członkowie i członkinie studenckiego kolektywu Un Pensiero Per w Rzymie!

Historie, którymi chcemy dzielić się z innymi, często nie mieszczą się w ściśle określonych ramach – potrzebują przestrzeni! Z takiego założenia wyszła grupa aktywnych studentów z kolektywu Un Pensiero Per, działającego przy Uniwersytecie Rzymskim „La Sapienza”. Postanowili oni stworzyć otwarte i dostępne miejsce, w którym można będzie wymieniać się z innymi przeczytanymi już książkami i spokojnie poczytać w bliskości z naturą.

W cieniu potężnego drzewa ombu, znanego w okolicy jako Pampuelo, zaaranżowali więc małą plenerową czytelnię. Wspólnie skonstruowali niewielką drewnianą ławeczkę wraz ze stolikiem, a także uroczą półkę na książki, którą umieścili wśród konarów drzewa. Nie zabrakło tu też ożywiających przestrzeń roślin doniczkowych oraz prostych, ale efektownych dekoracji DIY. W ten sposób powstał L’angoletto di Pampuelo, czyli „Kącik Pampuelo” – samozarządzana i współdzielona przestrzeń literacka zaprojektowana tak, by zachęcać wszystkich swoich gości do „czytania i marzenia”.

Liczne zdjęcia, filmiki oraz szczegółowe informacje (w języku włoskim) na temat L’angoletto di Pampuelo znajdziecie na instagramowym koncie kolektywu Un Pensiero Per.

Zainspirowani? Może i Wam uda się zrealizować podobny projekt w Waszej okolicy – trzymamy kciuki!