Wszystkie materiały edukacyjne

25 maja 2022

Wymiennik

inspiracje

Grupa dzieci siedzących na podłodze. W dłoniach trzymają płyty gramofonowe, zasłaniają nimi twarze.

Macie rzeczy, które nie są już Wam potrzebne? Nie wyrzucajcie ich, wymieńcie je! 

Wymiennik to propozycja warsztatów w duchu zero waste i recyklingu. Ich celem jest pokazanie, że nawet zbędne przedmioty w szybki sposób można przerobić i wykorzystać ponownie. Można też oddać je osobom, u których znajdą nowy dom.

Wśród rzeczy, którym możemy dać nowe życie, znajdują się m.in. ubrania, łubianki po truskawkach, butelki i słoiki.

Doniczki z łubianek

Potrzebne będą: łubianki po truskawkach, folia, zszywacz ręczny, pędzle do malowania, farba do drewna (kredowa lub akrylowa), papier ścierny oraz stemple, szablony i materiały do zdobienia.
Korzystając z faktu, że lato to sezon na owoce, do wykonania doniczek na kwiaty i zioła możemy wykorzystać niepotrzebne już łubianki po truskawkach.

Łubianki wycieramy i szlifujemy papierem ściernym do uzyskania gładkiej powierzchni. Folią (np. z reklamówki) wykładamy środek łubianki, a następnie przyczepiamy ją zszywaczem. Folia ma zapobiegać wysypywaniu się ziemi. Nie powinna wystawać poza brzegi łubianki. Tak przygotowane łubianki malujemy – kolory i wzory zależą tylko od naszej wyobraźni. Całość warto pokryć dwoma warstwami farby. Do zdobienia można wykorzystać szablony i stemple. Po wykonaniu tych czynności pozostaje już tylko nasypać ziemi i sadzić rośliny!

Opaski z krawatów

Potrzebne będą: stare krawaty, plastikowe opaski, klej na gorąco, igła i nici, taśma materiałowa lub rypsowa, nożyczki oraz ozdoby typu koraliki czy samoprzylepne kryształki.

Opaska do włosów nie tylko pełni funkcję praktyczną: może też być ciekawą i unikalną ozdobą – zwłaszcza taka, którą zrobimy samodzielnie! Na plastikową opaskę naciągamy krawat (należy ją wsunąć przez szerszy koniec). Przesuwając opaskę, marszczymy materiał. Gdy dobierzemy już odpowiednią dla siebie formę, odcinamy zbędne kawałki krawata. Końcówki materiału przymocowujemy na opasce przy użyciu kleju na gorąco lub igły i nici. Brzegi opaski wykańczamy taśmą.

Lampiony i wazony

Potrzebne będą: farba do malowania na szkle (np. akrylowa, tablicowa), sznurek jutowy lub konopny, klej typu magic, nożyczki, pędzelki.

Z nieużywanych szklanych butelek i słoików, dzięki wykorzystaniu farby i sznurka, mogą powstać oryginalne wazony i lampiony. Efekt końcowy zależy od naszych upodobań, ale najciekawsze prace powstają przy połączeniu obu technik. Szklane przedmioty należy pomalować dwukrotnie. Gdy farba wyschnie, brzegi słoików lub butelek można ozdobić sznurkiem, wykorzystując klej typu magic, który po wyschnięciu staje się przezroczysty (nie pozostawia śladów).

Zegar z płyt winylowych

Potrzebne będą: zbędna płyta winylowa, mechanizm do zegara (ok. 3–10 zł) i bateria AA.

Zegar wytworzony ze starej płyty winylowej może być piękną ozdobą ściany, stanowi też ciekawy pomysł na prezent. Wykonanie takiego urządzenia jest bardzo proste. Wystarczy lekko poszerzyć otwór płyty (np. za pomocą wiertarki), a następnie w odpowiedniej kolejności zamontować śrubki i wskazówki.
Dodatkowo na płycie można przykleić cyferki lub obrazek. Jeśli posiadacie wypalarkę, możecie nadać płycie fantazyjny kształt.
Obejrzyjcie tutorial przygotowany w Pracowni Orange w Rytlu: https://youtu.be/t1DwYGDPsx8.

Wymiennik (Podzielnia) jako miejsce:

Potrzebne będą: regał, półka lub kosz (miejsce do gromadzenia przedmiotów na wymianę i zamieszczenia regulaminu) oraz dodatkowo komputer lub smartfon (do założenia wydarzenia na Facebooku i uzupełnienia informacji na stronie internetowej).

W Pracowni Orange w Grabowcu podczas warsztatów zaaranżowano miejsce na regał – wymiennik. Użytkowniczki i użytkownicy pracowni mogą w nim zostawiać książki, zabawki, gry, a także przedmioty wykonane podczas warsztatów.
Podstawowe kryteria wymiany są bardzo proste:
1. Przedmioty na wymianę muszą być w dobrym stanie.
2. Każdy wymienia rzecz za rzecz.
Szczegółowe zasady ustalone przez uczestniczki i uczestników warsztatów zostały spisane w formie regulaminu, który umieszczono przy wymienniku. Aby zapoczątkować dobrą praktykę, każdy przyniósł dwie swoje rzeczy na wymianę.