Aktualności

2024-07-06

„w NATURAlnym rytmie” – spacer zielarski

aktualności

spacer zielarski, jesteśmy na łące

To hasło naszego projektu skierowanego do mieszkańców gminy, przyjaciół dubickiej kultury i Pracowni Orange, na który otrzymałyśmy ekogrant .

Realizując harmonogram, w dniu 4 lipca zorganizowałyśmy  spotkanie z Panią Wandą, lokalną zielarką i fitoterapeutką oraz autorka książki „Zielnik. Lecznicze i magiczne właściwości Puszczy Białowieskiej”.

Zainicjowany krótki spacer zielarki po ugorach i łąkach zaintrygował uczestników oraz rozmiłował w spotkanych „zielskach”. Pani Wanda pięknie opowiadała o roślinach, ich właściwościach i zostawaniu. W ruch poszły komórki (bo fotki roślinom trzeba było robić) a nawet notesy i długopisy (zapisywanie nazw i zastosowanie).

Jak powiedziała jedna z uczestniczek „od tej chwili każde otaczające mnie zielsko idzie na talerz lub do dzbanka”.

Po powrocie otrzymaliśmy kolejną dawkę interesujących wiadomości: maści, nalewki, maceraty, hydrolaty, olejki, wcierki itp.. Jak je przygotować, w jakich proporcjach zastosować zioła, które smalec i spirytus najlepszy.

Końca naszych spotkań z Panią Wandą nie widać. Muszą być kolejne, bo czym więcej wiemy, tym mniej wiemy i więcej potrzebujemy.