2024-03-04
Kto i co? Ćmielowskie NGO
W dniu 27 lutego obchodziliśmy kolejny już raz Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych, który został ustanowiony 17 kwietnia 2010 r. przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Pierwsze jego obchody odbyły się 27 lutego 2014 roku w Helsinkach. Każdego roku Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych świętowany jest w 89 krajach.
NGO to skrót od angielskiego non-government organisation.
Organizacje, które działają bardzo aktywnie także w naszej gminie są żywą strukturą, która tworzy wielobarwny pejzaż społeczeństwa obywatelskiego. To one diagnozują problemy, to one są najbliżej ludzi i to one zauważają, przedstawiają nam rozwiązania i realizują działania, które wspierają rozwój mniejszych i większych społeczności. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za ich pracę, za ich zaangażowanie i za ich uśmiech, radość i otwartość.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczyniają się do działania w różnych sferach życia na rzecz rozwoju Gminy Ćmielów i jego mieszkańców. Z okazji ich święta życzymy wszystkim członkom NGO inspiracji, siły oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Dziękujemy za bezinteresowny trud związany z działaniami na rzecz rozwoju naszego lokalnego społeczeństwa.
A my wspólnie z młodzieżą:
- rozszyfrowaliśmy skrót NGO i odwiedziliśmy stronę https://worldngoday.org/,
- wykonaliśmy grafikę z wypowiedzią pani Ursuli von der Leyen prezydentki UE,
- bliżej poznaliśmy 3 ćmielowskie stowarzyszenia: W dobrą stronę, Miłośników Historii Ćmielowa, Ćmielowiacy oraz lokalne Koła Gospodyń Wiejskich i OSP.
Wspólnie przystąpiliśmy do spisania listy organizacji pozarządowych działających w naszej okolicy co okazało się niełatwym zadaniem ponieważ są to: fundacje, stowarzyszenia i ich związki, federacje czy porozumienia stowarzyszeń i fundacji, partie polityczne, organizacje działające na mocy odrębnych przepisów, w tym m.in. koła łowieckie (Polski Związek Łowiecki), Polski Związek Działkowców, Liga Obrony Kraju, Polski Czerwony Krzyż, Związek Ochotniczej Straży Pożarnej, komitety rodzicielskie i rady rodziców, komitety społeczne (np. społeczne komitety budowy dróg, wodociągów), spółki socjalne, kluby sportowe i uczniowskie kluby sportowe, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, związki zawodowe, związki pracodawców, organizacje samorządów różnych grup zawodowych (izby gospodarcze branżowe, cechy i izby rzemieślnicze), z wyjątkiem tych, w których członkostwo jest obowiązkowe, jak Izby Lekarskie czy Rady Adwokackie, kółka rolnicze i koła gospodyń wiejskich, organizacje kościelne: instytucje społeczne kościołów i związków wyznaniowych, prowadzące działalność świecką, w tym: organizacje członkowskie (np. Akcja Katolicka, Bractwo Młodzieży Prawosławnej), instytucje społeczne kościołów (np. szkoły, placówki opiekuńcze, Caritas, redakcje, wydawnictwa), grupy, takie jak kluby osiedlowe czy grupy wsparcia, grupy samopomocowe.
X