Wszystkie materiały edukacyjne

2024-02-11

Kurs „Seniorzy w Sieci”

inspiracje

Starsza osoba siedzi przed laptopem.

Od stycznia tego roku współorganizujemy za zgodą p. Karoliny Śmigiel – koordynatorki edukacji medialnej z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”  kurs „Seniorzy w Sieci”. Kurs miał już kilka edycji, których tematy przewodnie zmieniały się wraz z czasem i były dopasowywane do bieżących, ważkich tematów dotyczących Internetu i seniorów – jego użytkowników. W związku z tym można zakładać, że będę kolejne edycje, więc inne Pracownie pewnie tez będą mogły skorzystać na podobnej zasadzie co nasza.

Biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy seniorzy mają wystarczający dobry, stabilny dostęp do Internetu (aby korzystać z Zooma – jak w tym przypadku) i warunki do realizowania kursu (udostępnimy profesjonalne słuchawki z tzw. „redukcją tła”), czy potrzeba usystematyzowania nauki, wyszliśmy z propozycja realizowania go w Pracowni Orange w Cieszynie. Udostępnimy komputery z Internetem światłowodowym dla dwóch grup i min. 4 osób w każdej grupie. Zapewnimy też poczęstunek oraz – dodatkowo możliwość przeprowadzenia testu kompetencji cyfrowych (https://europa.eu/europass/pl/narzedzia-europass/test-your-digital-skills).

Spotkania odbywają się w poniedziałki i wtorki. Pierwszy moduł – styczniowy nosił nazwę „Czytanie informacji” i był prowadzony przez Kinge Klich z „Demagoga” (www.demagog.org.pl) – polskiej organizacji factcheckingowej, która od 2014 roku walczymy z fake newsami i dezinformacją.

Drugi moduł „Bezpieczeństwo w sieci” rozpoczął się w lutym i jest prowadzony przez Kasię Górkiewicz – ekspertkę i trenerkę kompetencji medialnych i cyfrowych, która opracowała m.in. scenariusz zajęć dla trenerów pracujących z osobami dorosłymi dotyczący bezpiecznych zachowań w sieci.

Opis obecnej edycji kursu znajduje się pod tym linkiem:

Rozgość się w sieci, jesteś u siebie – kurs Seniorzy w Sieci edycja 2024