2024-04-03

Pisanki 3D

Ikona wyzwania

Pisanki, które oddają charakter naszej Pracowni, to zdecydowanie „pisanki” wydrukowane na drukarce 3D!

Niedawno nasza Pracownia współorganizowała „Wiosenne Spotkanie Nestorów” (bezpłatna, cykliczna imprez w charakterze śniadania wielkanocnego dla najstarszych mieszkańców: 75+). Korzystaliśmy z Internetu z pracowni (odtwarzaliśmy archiwalne filmy z Cieszyna i okolic) oraz wydrukowaliśmy cztery „pisanki” na drukarce 3D, które były ozdobą i częścią dekoracji scenicznej w trakcie występu dzieci z sąsiedniego przedszkola.

Na naszej drukarce wydrukowaliśmy m.in. to o czym pisaliśmy w aktualnościach:

  • tłok do silnika lotniczego w skali 1:1, na Politechnikę Wrocławską,
  • foremki na ciasteczka, na spotkanie „Samuraj z Nieborów”.

Kilka razy prowadziliśmy warsztaty z druku 3D i najwięcej zapytań ze strony rodziców jest właśnie o kolejne tego typu warsztaty.

Nasza drukarka 3D została doposażona w podzespoły (kamerę i chip), które pozwalają zdalnie kontrolować drukarkę np. w przypadku wadliwego wydruku. To dzięki Leszkowi, który zaangażował się w działalność naszej Pracowni i prowadził kilka warsztatów z druku 3D.

Złożyliśmy do Narodowego Centrum Kultury w programie EtnoPolska projekt, który zakłada m.in. warsztaty z druku 3D oraz tworzenie litofanów, czyli wydruków 3D ze zdjęć… koronki koniakowskiej.

Cieszyn był miastem znanym z drukarni, jest tu Muzeum Drukarstwa.  Liczymy, że teraz Pracownia w Cieszynie, będzie równie znana z druku… tym razem w 3D.