2024-04-03
Pisanki 3D
Pisanki, które oddają charakter naszej Pracowni, to zdecydowanie „pisanki” wydrukowane na drukarce 3D!
Niedawno nasza Pracownia współorganizowała „Wiosenne Spotkanie Nestorów” (bezpłatna, cykliczna imprez w charakterze śniadania wielkanocnego dla najstarszych mieszkańców: 75+). Korzystaliśmy z Internetu z pracowni (odtwarzaliśmy archiwalne filmy z Cieszyna i okolic) oraz wydrukowaliśmy cztery „pisanki” na drukarce 3D, które były ozdobą i częścią dekoracji scenicznej w trakcie występu dzieci z sąsiedniego przedszkola.
Na naszej drukarce wydrukowaliśmy m.in. to o czym pisaliśmy w aktualnościach:
- tłok do silnika lotniczego w skali 1:1, na Politechnikę Wrocławską,
- foremki na ciasteczka, na spotkanie „Samuraj z Nieborów”.
Kilka razy prowadziliśmy warsztaty z druku 3D i najwięcej zapytań ze strony rodziców jest właśnie o kolejne tego typu warsztaty.
Nasza drukarka 3D została doposażona w podzespoły (kamerę i chip), które pozwalają zdalnie kontrolować drukarkę np. w przypadku wadliwego wydruku. To dzięki Leszkowi, który zaangażował się w działalność naszej Pracowni i prowadził kilka warsztatów z druku 3D.
Złożyliśmy do Narodowego Centrum Kultury w programie EtnoPolska projekt, który zakłada m.in. warsztaty z druku 3D oraz tworzenie litofanów, czyli wydruków 3D ze zdjęć… koronki koniakowskiej.
Cieszyn był miastem znanym z drukarni, jest tu Muzeum Drukarstwa. Liczymy, że teraz Pracownia w Cieszynie, będzie równie znana z druku… tym razem w 3D.
X
Pracowni działa przy Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji na osiedlu podgórze w Cieszynie (ul. Z. Kossak-Szatkowskiej 6).
W Pracowni skupiamy się głównie na działaniach, które są związane cyfrowym środowiskiem, ale w OCKiR organizujemy też inne działania dla dzieci i dorosłych – np. w pracowni plastycznej czy w pracowni krawieckiej. Tuż obok Pracowni jest duża sala widowiskowo-konferencyjna, w której cyklicznie spotykają się osoby zainteresowane wykładami i działaniami trzech sekcji UTW w Cieszynie – sekcji podróżniczej, nauki i techniki, gier stolikowych ( w tym i brydża). W OCKiR każdy może korzystać bezpłatnie, niezależnie od tego czy jest członkiem UTW czy tez nie jest.
W trakcie wykładów z sekcji podróżniczej i nauki i techniki, staramy się łączyć tematy wykładów z prezentacją odpowiedniej aplikacji na goglach VR, które mamy w Pracowni Orange.