Wszystkie materiały edukacyjne

3 czerwca 2022

Program Młodzieżowych Liderek i Liderów

Metalowa rzeźba królika.

Program Młodzieżowych Liderek i Liderów już za nami. Jednym z jego elementów był program grantowy, w ramach którego dofinansowaliśmy 11 działań przygotowanych przez młodzież skupioną wokół Pracowni Orange. Postanowiliśmy zajrzeć za kulisy i zobaczyć, jak przebiegała realizacja projektów.

Chronię z Orange środowisko. Z ekologią jestem blisko

Jako pierwsze na naszej liście pojawiło się Lisewo, w którym Zuzanna, Laura i Sandra realizowały projekt “Chronię z Orange środowisko. Z ekologią jestem blisko”. Dziewczęta znają się ze szkoły, natomiast to podczas udziału w warsztatach projektowych narodził się pomysł na wspólne działanie. Kiedy usłyszały, że jest możliwość napisania wniosku o dofinansowanie od razu zaczęły myśleć o tym, co mogłyby zrobić. Na pierwszym warsztacie w ramach Programu Młodzieżowego każda z nich pracowała w domu przed swoim komputerem. Na kolejne weekendowe spotkania umawiały się już jednak wspólnie. Jak stwierdziły, to był strzał w dziesiątkę. Od razu spisywały wszystkie pomysły, które wpadały im do głowy, a potem je omawiały i rozwijały.

Projekt dziewcząt polegał na uświadomieniu młodzieży jaką rolę w życiu człowieka odgrywa ekologia. W ramach swojego projektu zorganizowały m.in. zajęcia zero waste, podczas których młodzież uczyła się tego, jak prawidłowo segregować odpady. Na koniec spotkania Zuza, Laura i Sandra pokazały jak można ponownie wykorzystać rzeczy, które każdy z nas posiada w domu i wspólnie z osobami uczestniczącymi na warsztatach, wykonały ozdobne lasy w słoiku. Każda osoba obecna na spotkaniu, mogła zabrać taką ozdobę do domu i postawić w wybranym przez siebie miejscu. Co ważne – zarówno spotkanie jak i warsztaty prowadzone były przez dziewczęta.

Drugie działanie miało miejsce podczas Dnia Ziemi. Było to sprzątanie Lisewa – miejscowości, z której pochodzą aktywistki. Ku zdziwieniu dziewcząt, zaangażowały się nie tylko dzieci, które zgłosiły się do projektu ale także harcerze, dorośli, osoby prywatne, uczennice i uczniowie ze szkoły. Tutaj kluczowe okazało się wsparcie mam, które pomogły z koordynacją logistyczno-techniczną. Osoby zainteresowane sprzątaniem miejscowości, zostały podzielone na specjalne grupki każda z nich otrzymała poszczególny obszar do sprzątania. Spotkanie zakończone było ogniskiem.

W trakcie rozmowy zapytaliśmy, skąd wziął się pomysł na działania, a w szczególności na temat związany z ekologią.

Ekologia jest dla nas bardzo ważna. Obecnie wiele drzew w miastach jest zabetonowanych, praktycznie do samego pnia. Widać to nawet w Lisewie. Przez remont drogi nie ma w centrum drzew. To nawet widać jak się ciężej oddycha – powiedziała Zuza

Pomysł narodził się z burzy mózgów, myślałyśmy sobie przez pewien czas, co by było dobre dla nas i naszego otoczenia. Chciałyśmy też dać dobry przykład. Zależało nam na zaangażowaniu większej ilości osób w działania – dodała Laura

W rozmowie poruszyliśmy również temat sukcesów. Według Zuzanny zdecydowanie był to pozytywny odbiór działań w społeczności lokalnej i szkolnej. Zuza powiedziała, że pomimo obaw związanych z frekwencją podczas działań, pojawiło się wiele osób, i to takich, które zostały przyprowadzone przez swoje rodzeństwo, dzieci czy znajome. W tej sytuacji poczta pantoflowa zdziałała cuda. Natomiast Sandra za największy sukces uważa fakt, że dzięki zrealizowanym działaniom bardziej otworzyła się na ludzi.

Chciałabym przekazać innym osobom, zwłaszcza młodzieży, żeby nie bać się drugiego człowieka, żeby dążyć do swojego celu i realizować swoje marzenia. Dzięki projektowi zauważyłam wiele zmian u samej siebie. Zdobyłam więcej pewności siebie i odwagi do działania – opowiada Sandra.

Zakończeniem projektu był EKOBAL, podczas którego wszystkie osoby będą przebrane były w stroje z recyklingu. W trakcie imprezy odbył się konkurs z nagrodami na najbardziej kreatywny strój. Pożegnalna zabawa była także doskonałym miejscem na podziękowania.

Wielkie podziękowania dla naszych mam, które pomogły przerzucić nam pomysły w działania, osobom prowadzącym warsztaty oraz Pracowni Orange, Bibliotece i dzieciom, które chciały wziąć udział w projekcie – Zuzanna, Laura i Sandra.

Zastosowanie recyklingu w pracach warsztatowych

Drugim miejsce, do którego Was dzisiaj zabierzemy jest Ostrów Lubelski, w którym projekt “Zastosowanie recyklingu w pracach warsztatowych” realizował Szymon Markiewicz.

Głównym celem działania było stworzenie ogródka przy lokalnej Pracowni Orange oraz zbudowanie z materiałów pozyskanych z recyklingu: kwietników i skrzynek na rośliny. Obiekty zostały zbudowane ze starych palet. W ramach działań powstały również również budki dla ptaków na sezon lęgowy oraz śmietniki do recyklingu.

Pomysł na działania wziął się ze wspólnego szukania inspiracji z kolegami. Zależało nam, aby wykorzystać odpady ze starych i niepotrzebnych palet – opowiada Szymon.

Do działania zostali zaproszeni koledzy i koleżanki Szymona ze szkoły. Przez kilka spotkań osoby zainteresowane zajęły się budowaniem skrzynek oraz kwietników. Pracy było sporo – każdą część palety trzeba było oczyścić, wyheblować, pomalować i zabezpieczyć. Projekt realizowany przez Szymona, spotkał się ze sporym zaciekawieniem jego rówieśników i rówieśnic. Młodzieżowy lider zauważył, że osoby, które włączyły się w działania, wolały pracować i angażować się, niż siedzieć w domu przed komputerem.

EKO-DIY

Naszym ostatnim punktem podróży jest Niedrzwica Duża, w której działają Julia Onyszko oraz Michalina Walkiewicz. Młodzieżowe Liderki swoją pracę skupiły na działaniach wokół ekologii oraz mody.

W ramach projektu ”​EKO-DIY” dziewczęta zorganizowały warsztaty w Pracowni Orange z barwienia koszulek naturalnymi barwnikami. Do farbowania zostały użyte przyprawy i warzywa takie jak curry ostra papryka czy czerwona kapusta. Liderkom zależało na tym, żeby stworzyć coś w duchu Do It Yourself.

Wydarzenie spotkało się z dużym odzewem – na warsztaty zapisało się 30 osób. Co więcej dzieci w szkole codziennie podchodziły do Julii i Michaliny z niecierpliwością dopytując o nadchodzące warsztaty. Spotkania były prowadzone przez dziewczęta, które powiedziały nam, że czuły się w roli prowadzących swobodnie i pewnie.

Jak przekazały nam dziewczyny, spotykają się z ogromną przychylnością nauczycielek i nauczycieli. W realizacji działań mogą liczyć na wsparcie najbliższych, animatorki Pracowni Orange – Pani Wioletty, oraz cioci Marioli (ciocia Julii), która od samego początku wspiera dziewczęta logistycznie i motywacyjnie.

Rozmowy z naszymi Młodzieżowymi Liderkami i Liderem pokazały nam, że zmiana świata na lepsze, zaczyna się od lokalnych działań.

Kolejne relacje z młodzieżowych projektów już wkrótce.

Tekst: Klaudia Waryszak-Lubaś