2025-07-28
Doceńmy dar słuchu – zanim go stracimy…


Dzień Słuchania w naszej pracowni! Jak świętowaliśmy? W wyjątkowy sposób – wsłuchując się w otaczający nas świat.
Rozpoczęliśmy od quizu dźwiękowego, w którym odgadywaliśmy różne odgłosy – od mruczenia kota, przez pękające ziarna kukurydzy, grzechot kluczy, aż po szum wodospadu. Było dużo śmiechu, zaskoczeń i radosnych „Już wiem, co to jest!”.
Następnie zmierzyliśmy się z symulacją postępującej głuchoty. Zaczęliśmy od lekkiego przytłumienia dźwięków, aż po zredukowany do minimum rumor restauracji. To doświadczenie uświadomiło nam, jak cenny jest zmysł słuchu.
Kolejnym punktem programu było coś naprawdę niezwykłego. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak to jest być niewidomym? Dzięki aplikacji „Notes on Blindness” i goglom VR uczestnicy przenieśli się do świata osoby niewidomej. Słuchaliśmy fragmentów jej dziennika i polegaliśmy wyłącznie na dźwiękach oraz subtelnych zarysach otoczenia. Jak powiedzieli zgodnie nasi uczestnicy: „Niesamowite doświadczenie!”
Następnie – już z nową wdzięcznością za dar słuchu – zagraliśmy wspólnie „Odę do radości” na ksylofonie. Okazało się, że wystarczy opanować kilka dźwięków, by rozbudzić apetyt na więcej – wkrótce cała sala rozbrzmiewała melodiami „Sto lat!” i „Wlazł kotek na płotek”. Te proste, czyste nuty pozwoliły nam na nowo odkrywać radość, jaką może nam dać zmysł słuchu.
Spotkanie zakończyliśmy refleksją o wadze dźwięków w naszym życiu. Uczestnicy podkreślali, jak łatwo zapominamy o tym zmyśle, dopóki nie spojrzymy na niego z innej perspektywy. To wydarzenie przypomniało nam, że słuch to nie tylko muzyka i słowa. To także tysiące małych dźwięków, które tworzą świat wokół nas. Wszyscy wyrazili nadzieję na kolejne tak niezwykłe doświadczenia!
X