Aktualności

15 listopada 2023

Warsztaty „Wirtualne rzeźby – Tinkercad”

aktualności

Trzy osoby stojące przy biurku z narzędziami.

W naszej pracowni Orange odbyły się warsztaty „Wirtualne rzeźby – Tinkercad” .

Inspiracją dla prowadzących warsztaty była lokalna tradycja związana z wydobyciem i pracą z kamieniem w Strzegomiu – Granitowym Sercu Polski. Początek spotkania to luźna rozmowa integracyjna, a potem w kilku słowach omawialiśmy granitowe rzeźby w Strzegomiu.  Na przykład  „Freedom” Ewy Solimy, „Zuzanna w kąpieli” Grzegorza Niemyjskiego, „Czas” Ihora Tovkacha, „Wielokropek” Andrzeja Dromerta, „Milczący” Krzesimira Wiatera, „Pillow” Małgorzaty Wiśniewskiej oraz „Z głową w chmurach” Mateusza Wójcika.

Potem pracowaliśmy  w  Tinkercadzię, jest to darmowy program do modelowania 3D online, który działa w przeglądarce internetowej. Odkąd pojawił się w 2011 roku, stał się popularną platformą do tworzenia modeli do druku 3D, a także wstępem do konstruktywnej geometrii bryłowej w szkołach. My odwzorowywaliśmy rzeźby Strzegomia, tak by w praktyce zastosować zdobytą wiedzę o omawianiem programie. Największym powodzeniem cieszyła  się rzeźba „Czas”. Aż trzy osoby zajęły się pracą nad tym projektem.

Następnym krokiem było otrzymanie struktury kamienia, dlatego użyliśmy SculptGL – narzędzia do rzeźbienia online. SculptGL to przyjazne dla początkujących, bezpłatne oprogramowanie do modelowania 3D skoncentrowane na rzeźbieniu . Dla początkującego twórcy postaci wideo, praca w tym programie to strzał w dziesiątkę. Jedynym ograniczeniem jest  wyobraźnia i kreatywność.

Po omawianiu zadań poszliśmy do pracownie „Makerspace” gdzie znajduje się drukarka 3D i laser z których mogliśmy skorzystać. Dla niektórych to było w pierwsze spotkanie z drukarką 3D i laserem. W trzeciej części naszych warsztatów dowiedzieliśmy się jak korzystać i obsługiwać  Gogle VR.

Na warsztatach wszyscy dobrze się bawiliśmy, to był kreatywnie i twórczo spędzony czas. Dziękujemy Fundacji Orange.

Daniel Balan