Aktualności

20 lutego 2023

DBI z ZS w Strzegomiu | Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

aktualności

Grupa młodzieży w przebraniach do spektaklu.

To już VIII edycja tej akcji realizowana przez ZS w Strzegomiu i pracownie Orange, która jest organizowana od 2004 roku w ponad stu krajach. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest (DBI). Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”. Dla młodzieży  w naszej odbyły się lekcje szkoleniowe prowadzona przez p. Pawła Oleszko . Na korytarzach szkoły pojawiły się wystawy tematyczne związane z bezpieczeństwem w Internecie. Hasło tegorocznej akcji “Działajmy razem”.

Najważniejsze, jest aby wspólnie pracować nad podniesieniem świadomości jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Dlatego i w tegorocznym DBI uczniowie Zespołu Szkół w Strzegomiu rozpoczęli przygotowania już dwa tygodnie wcześniej.  Na próbach w Pracowni Orange tworzyli scenariusz i ćwiczyli przygotowany tekst. Po pracy przygotowane zostały warsztaty z goglami VR w których uczestniczyła młodzież która zgłosiła się do tegorocznej edycji DBI. Nie ma wątpliwości że taką akcję powtórzymy niejednokrotnie.

Dzieci i młodzież to grupy szczególnie narażone na niezliczone zagrożenia online, takie jak nieodpowiednie treści, czy fałszywe aplikacje. Dlatego tegoroczne przestawienie pod tytułem „Kasia w Internecie” Poruszało każdy z nich i uczyło czterech podstawowych zasad których musi przestrzegać młodociany użytkownik Internetu. Do akcji zgłosili się: Sylwia Sordyl (Księżniczka Kasia), Kacper Trzosinski (Oszust), Wiktoria Świerad (Uzależnienie), Paulina Kowalczyk (Spam), Cezary Pawlik (Rycerz ), Rakuś Michał (Wirus oraz Montażysta i Reżyser filmu) i Zawiła Mateusz (Smok).

Nasi aktorzy w dniach 6-7.02.2023 wyruszyli do Przedszkola nr 3 , Przedszkola nr 4, Przedszkola nr 2 oraz Przedszkola nr 1 w pięknych bajkowych strojach. Pod opieką pani Małgorzaty Kossak przygotowali scenariusz przedstawienia „Kasia w Internecie” oraz przedstawili przedszkolakom zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Oto relacja z naszych działań czyli odczucia uczniów uczestniczących w projekcie DBI:

„Jest to świetny pomysł, młodzież ma okazję zrealizować swoje niewykorzystane wcześniej pokłady kreatywności, a dzieci mogą nauczyć się w sposób zabawny, a jednak edukujący zasad bezpiecznego postępowania w Internecie.” – Michał.

„Dzieci po naszych występach są w znacznym stopniu mniej narażone na różne niebezpieczeństwa występujące w sieci.” – Mateusz.

„Rozbawiła mnie bardzo pytanie jedno z dzieci: Dlaczego rycerz jest gruby”  – Paulina.

„Na pytanie jak miała na imię księżniczka, dziewczynka odpowiedziała serduszkowa księżniczka”- Sylwia.

„Najbardziej ucieszyła nas możliwość skorzystania ze zjeżdżalni -taki powrót do dzieciństwa ;)”-Kacper

„Warsztaty z goglami VR … mega, do powtórzenia”- Cezary.

„W jednym z przedszkoli zostaliśmy mile zaskoczeni plakatem o DBI wykonanym przez jedną z grup” -Wiktoria

Warto organizować takie akcje, ponieważ mogą w przyszłości zapobiec niefortunnym zdarzeniom jakie mogą napotkać dzieci i młodzież w Internecie. Sieć globalna daje wiele możliwości staje się naszym oknem na świat: ułatwia kontakt z innymi ludźmi, daje dostęp do informacji jednak bez znajomości zasad bezpiecznego korzystania staje się niebezpieczna. Dziękujemy za ciepłe przyjecie w przedszkolach dyrekcji i pracownikom. Do zobaczenia za rok 🙂