31 maja 2023

Pszczółki – to musisz wiedzieć

Ikona wyzwania Stół ze słoikami z miodem.
Aby poznać bliżej pracę pszczelarza oraz zwyczaje pszczół 🐝🐝🐝 i funkcje jakie pełnią one w środowisku przyrodniczym zaprosiliśmy na spotkanie Panią Edytę – właścicielkę przydomowej pasieki i pasjonatkę zdrowego stylu życia.
Pani Edyta opowiadała o życiu tych pracowitych owadów i obowiązkach posiadacza pasieki. Pokazała jak wygląda pszczeli dom od środka. Omówiła i zademonstrowała również narzędzia i strój jaki wykorzystuje się przy pracy w pasiece. Dzieci mogły przymierzyć atrybuty pszczelarza, m. in. kapelusze i rękawice. Szczególne zainteresowanie wzbudził przyrząd o nazwie podkurzacz. Zainteresowani mogli własnoręcznie wypróbować jego działanie, wkładając odpowiednią mieszankę ziół, utrzymując żar i dowiedzieć się do czego służy.
Kolejnym punktem spotkania były warsztaty. Na nich powstał naturalny hotelik dla pszczoły – murarki ogrodowej, zbudowany z rurek trzcinowych. Każdy z uczestników mógł też wykonać własnoręcznie świeczkę z węzy pszczelej. Nie obyło się również bez degustacji różnego gatunku miodów z pasieki Pani Edyty.