Wszystkie materiały edukacyjne

2024-05-13

Inspirujemy do druku

inspiracje

Grafika promocyjna

Przy pomocy drukarki 3D można wykonać wiele prostych eksperymentów dla dzieci.
Przygotowaliśmy TOP5 doświadczeń dla uczniów szkół podstawowych, które można wykonać przy pomocy nauczyciela lub jako doświadczenia dla dziecka w domu.

1. Zajęcia z matematyki – prowadzone metodą eksperymentu z wykorzystaniem drukarki 3D, ułatwią dziecku przyswajanie wiedzy z dziedziny matematyki. W trakcie rozwiązywania zadań doświadczalnych, uczniowie będą wykorzystywać drukarki 3D -dzięki temu będą przewidywać występowanie zjawisk, planować czynności, by zobaczyć wydrukowany efekt pracy.

2. Zajęcia z informatyki – rozwijają kompetencje matematyczno-przyrodnicze, przy wykorzystaniu komputera, programów graficznych i drukarki 3D. Zajęcia przeprowadzone metodą eksperymentu będą uczyły samodzielnej lub zespołowej pracy oraz rozwiązywania problemów. Dziecko w wyniku zajęć może nauczyć się modelowania w programach do wizualizacji przestrzennej lub zapoznać z niekonwencjonalnym użyciem druku.

3. Zajęcia z projektowania – będą uczyły dziecko zalet, wad i możliwości druku 3D, drukowania w 3D i obsługi oprogramowania. Zajęcia polegają przede wszystkim na wykonaniu własnego projektu modelu 3D i na jego wydruku w połączeniu z zagadnieniami z dziedziny chemii, przyrody, fizyki, geografii. Dziecko ma za zadanie projektować i prowadzić obserwację doświadczalną. Przy planowaniu zajęć można skorzystać z biblioteki projektów 3D.

4. Zajęcia z robotyki – prowadzone metodą eksperymentu, polegają na zaprojektowaniu przez dziecko robota. Niestety nie jest to domowy eksperyment dla dzieci, ponieważ do przeprowadzenia zajęć potrzebny jest specjalista robotyki. Zadaniem ucznia jest zaprojektowanie robota na zawody minisumo robotów.

5. Doświadczenia chemiczne dla dzieci – są to eksperymenty szkolne lub doświadczenia chemiczne możliwe do wykonania w domu. Z wykorzystaniem drukarki 3D można wydrukować materiały z różnych dziedzin. Uczniowie mogą wykonać modele cząsteczek chemicznych albo struktur biologicznych, które potem mogą wykorzystać na zajęciach. Mogą także zaprojektować pomoce naukowe przydatne do zrobienia eksperymentów chemicznych. Przy pracy nad projektami można wspomóc się multimedialnymi ilustracjami przedmiotowymi.

Przedstawione propozycje to tylko kilka pomysłów związanych z praktycznym wykorzystaniem projektów. Czasem jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, a najbardziej niezwykłe pomysły powstają podczas wspólnych eksperymentów. Zachęcamy do odkrywania nowych możliwości rozwoju niecodziennych wizji!