Aktualności

2024-10-03

Pocket garden. Ogród naturalnych inspiracji

aktualności

Pocket garden. Ogród naturalnych inspiracji.

Zakończyliśmy realizację ekograntu. „Pocket garden. Ogród naturalnych inspiracji”.

Droga to była barwna i bogata w różne doświadczenia. Jedne wyzwania szły jak po maśle – inne jak to w życiu wymagały od nas więcej niż zakładaliśmy. Ale udało się. Jesteśmy szczęśliwi i bogatsi w nowe doświadczenia. W ramach projektu udało sie zrealizować:

1. Konkurs dla dzieci na koncepcję ogrodu kieszonkowego Pracowni Orange w Raciechowicach. Konkurs zorganizowaliśmy w formie otwartych zajęć.  Zaproponowaliśmy dwie formy działania: rzut poziomy w technice cyjanotypii, wykorzystując nasze lokalne zasoby przyrodnicze oraz model/makieta architektury ogrodowej, który uczestnicy tworzyli z drewna, tektury i papieru. Rozmawialiśmy o planach i naszych możliwościach realizacyjnych. O specyfice projektowania, która misi uwzględnić wizje projektanta , potrzeby odbiorcy oraz koszty realizacji.

2. Eko zajęcia w pracowni Orange, spacer badawczy i warsztaty tworzenia botanicznych magnesów. Tym warsztatem już chwaliliśmy się na platformie osobno.

3. Stworzyć od podstaw mini ogród, angażując do pracy lokalną społeczność, młodzież, dzieci i dorosłych. W ogrodzie znalazła się aranżacja trzech kwietnych rabat, eko-siedziska ze skrzynek, poduchy inspirowane kształtami roślin i doniczki ozdobione mozaiką z potłuczonych płytek ceramicznych. Wybierając rośliny kierowaliśmy się ich związkiem z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym, słowiańską symboliką i ludową mądrością. Pojawiły się kaliny koralowe, pęcherznice, szałwie, barwinki, derenie i jarzębiny.

Nim powstała rabata, wspólnie przeszliśmy przez akcję wyrywania chwastów, przygotowywania podłoża a potem sadzenia i podlewania roślin.  Rośliny otrzymaliśmy również od mieszkańców. Dzieci przygotowały donice- pomalowały i ozdobiły mozaiką ceramiczną oraz pomalowały skrzynki wykorzystywane jako siedziska. Stworzyliśmy również 6 poduszek w kształcie liści roślin z pobliskiej łąki: babki jajowatej, bluszczyku kurdybanku, mięty i koniczyny. W mini ogrodzie uwzględniliśmy również gatunki roślin będące cennym pokarmem dla zapylaczy; m.in. szałwię omszoną, budleje, kaliny, barbulę i derenie.  Poprawiliśmy w ten sposób bioróżnorodność i stworzyli miejsca pełne pożywienia dla pszczół , motyli i trzmieli.

4. Warsztaty drukowania roślinami na bawełnianych torbach. Rośliny zebraliśmy na pobliskiej łące podczas spaceru. Liście odbijaliśmy na torbach farbą drukarską tworząc piękne grafiki. Uczestnicy uczyli się nazywać i rozpoznawać wybrane rośliny, użyte do grafik.

5. Happening „Szczęśliwa koniczyna” i piknik promujący projekt.

Nasz „Pocket Garden” to pierwsza tego typu inicjatywa, w której aktywizowaliśmy lokalną społeczność , akcentując jej wpływ na kształtowanie przestrzeni wspólnej i współodpowiedzialność za jej jakość, wykonanie i funkcjonowanie. 

Pierwsza inicjatywa zwykle inspiruje do kolejnych, więc cieszymy się że powstała. Dziękujemy Fundacji Orange za ten grant!