Aktualności

2024-06-07

Mówiąc inaczej – spotkanie z lektorami języka migowego

aktualności

grupa uczniów siedzi w półokręgu na krzesłach, przed nimi stoją kobieta i mężczyzna, za mini ekran

W dniu 7.06.2024, w Morąskiej Pracowni Orange odbyło się wyjątkowe spotkanie z osobami głuchymi. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Olsztyńskie Stowarzyszenie Głuchych, a poprowadzili je Magda Lachowicz i Emil Wardziak, dwie osoby głuche, wspierane przez tłumaczki języka migowego Barbarę Pardę i Dianę Kirakowską.

Lektorzy języka migowego, Magda i Emil, zachwycili wszystkich swoją niezwykłą energią i zaangażowaniem. Spotkanie miało na celu edukację młodzieży z Szkoły Podstawowej nr 1 na temat życia osób głuchych oraz sposobów komunikacji z nimi. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak prawidłowo traktować osoby głuche i zrozumieć, że są oni takimi samymi ludźmi jak wszyscy inni.

Podczas spotkania Magda i Emil w przystępny sposób tłumaczyli, jak można się porozumiewać z osobami głuchymi, korzystając z różnych form komunikacji, w tym języka migowego. Przedstawili również praktyczne wskazówki i techniki, które mogą ułatwić codzienną komunikację.

Spotkanie było bardzo pouczające i wzbogacające zarówno dla uczniów, jak i dla obecnych dorosłych. Dzięki niemu uczestnicy zrozumieli, jak ważna jest empatia, zrozumienie i otwartość na różnorodność. Takie inicjatywy pokazują, jak istotne jest budowanie mostów między różnymi społecznościami i promowanie wzajemnego szacunku.

Dziękujemy Olsztyńskiemu Stowarzyszeniu Głuchych, za wyjątkowe spotkanie i zaangażowanie w edukację młodzieży. To było niezapomniane i inspirujące doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników.