Wszystkie materiały edukacyjne

2023-08-25

Zabookowany Morąg – gra terenowa

inspiracje

Przygotowania do zabawy, pakowanie książek w folię

Zdradzamy pomysł na fajną grę terenową z niedrogimi nagrodami, polegającą na szukaniu książek ukrytych w różnych zakamarkach miasta, na podstawie zagadek.

Zabawę przeprowadzaliśmy już kilka razy i co prawda wymaga trochę pracy, ale warto, bo gracze ją uwielbiają.

Zaczynamy od stworzenia plakatu. My robimy plakaty w Canvie, bo potem łatwo zmienić grafikę na inne rozmiary. Grafik w spójnym stylu przyda się kilka, ale o tym za chwilę.

Zakładamy Wydarzenie na Facebooku, na którym na początku informujemy o zabawie i o jej zasadach. W naszym przypadku jest to taka treść:

„W sobotę, o godzinie 15:00 na wydarzeniu na bibliotecznym Facebooku (klik) opublikujemy serię zagadek, które będą podpowiadać gdzie ukryliśmy książki. Zadaniem uczestników zabawy będzie chodzenie/jeżdżenie/bieganie po Morągu i szukanie książek. Jeśli znajdziecie wymarzoną lekturę, możecie zabrać ją do domu, gdyż ona będzie stanowiła nagrodę w zabawie. A będzie o co walczyć, bo przygotujemy same literackie hity. Jedynym warunkiem przed zabraniem książki do domu jest jej sfotografowanie i wstawienie zdjęcia na wydarzeniu z hasztagiem #zabookowanymorag (bez polskich znaków). Jest to jedyna metoda, aby poinformować innych graczy, że książka, na którą się czaili jest już odnaleziona. W zabawie może wziąć udział każdy, kto dysponuje urządzeniem mobilnym z dostępem do internetu.

PODSUMOWANIE:

Zasady szukania książek w 4 krokach.

  1. Przeczytaj uważnie wskazówki zamieszczone na wydarzeniu na Facebooku (klik) dnia 19.08.2023 o godzinie 15:00
  2. Idź w miasto szukać książek!
  3. Bądź na bieżąco! Upewnij się, czy książki ktoś już nie znalazł przed Tobą (informacje na temat odnalezionych książek aktualizujemy na bieżąco).
  4. Znalazłeś książkę? Pochwal się! Zamieść zdjęcie znalezionej książki na facebokowym wydarzeniu z hasztagiem #zabookowanymorag (bez polskich znaków). Niech inni wiedzą, że ktoś już je odnalazł.

Lista książek do zdobycia w zabawie pojawi się już niedługo na wydarzeniu.”

Potrzebujemy nagród książkowych, które będziemy ukrywać, ale myślę, że mogłyby to być też inne nagrody. My kupujemy zazwyczaj kilkanaście książek. Kiedy już wiemy ile nagród będziemy ukrywać w mieście, ustalamy kryjówki. My wybieramy miejsca, które łatwo opisać potem w zagadce i łatwo coś tam ukryć, np. jakiś charakterystyczny krzaczek w parku, za pomnikiem itp. Często ukrywamy książki np. w pizzerii, w lodziarni, czy innych miejscach, w których książkę oddajemy obsłudze i uprzedzamy, że konkretnego dnia zgłosi się po nią gracz zabawy.

Gdy wiemy już gdzie chowamy nagrody układamy zagadki, wiadomo, że każda porządna zagadka powinna się rymować, więc nie jest to proste zadanie.

Każdą zagadkę wklejamy w osobną grafikę o wymiarach posta na Facebooka i przygotowujemy też grafiki informujące o znalezionych książkach.

Książki/nagrody pakujemy w folię aby były bezpieczne w razie deszczu i w widocznym miejscu przyczepiamy do nich zasady zabawy.

W dniu zabawy ukrywamy nagrody w ustalonych miejscach.

O godzinie wydarzenia wrzucamy grafiki z zagadkami na Wydarzenie. Musimy być wtedy przy komputerze i kontrolować sytuację. W naszym przypadku gracze znajdują wszystkie książki w ok 15-30 minut. My na bieżąco informujemy pozostałych graczy o znalezionych już książkach.

Poniżej linki do kilku zrealizowanych już zabaw:

https://www.facebook.com/events/831088671535731/?active_tab=discussion

https://www.facebook.com/events/638851984333835/

https://www.facebook.com/events/1736803153378580/

https://www.facebook.com/events/312442793820176/

https://www.facebook.com/events/336511674224649/

https://www.facebook.com/events/458428828235438/