Aktualności

22 sierpnia 2022

Wakacyjna Akademia Różnorodności

aktualności

wakacje w pracowni

W tegoroczne wakacje w naszej pracowni odbyła się akcja pod hasłem „Wakacyjna Akademia Różnorodności”. Zależało nam na tym, by zapewnić dzieciom dostęp do wielu różnych warsztatów, pokazać nowe ciekawe techniki plastyczne, promować ekologiczne postawy, umożliwić im wyjazd w ciekawe miejsca. Wszystko po to by dzieci z naszych wiejskich środowisk ciekawie spędziły wakacje.

Wycieczka do Złotego Potoku

W ramach akademii dzieci mogły wyjechać na całodniową wycieczkę do Złotego Potoku – celem wyjazdu było ukazanie dzieciom piękna naszych okolic – jury krakowsko-częstochowskiej. Nasi milusińscy wzięli udział w Quest – wyprawa prowadziła po dnie jurajskiego morza, które było tu ok.200 lat temu. Przedstawiała skały, jaskinie oraz źródła krasowe w rezerwacie przyrody „Parkowe” na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd” zorganizowana była przez koleżanki z GOK w Janowie. Dzieci skorzystały także z parku linowego i wszystkich atrakcji dostępnych w tym malowniczym miejscu. Drugą wycieczką był wyjazd do Parku Wodnego La Playa w Częstochowie.

Warsztaty kulinarne

Zazwyczaj w naszej pracowni nie może zabraknąć zajęć kulinarnych, wspólnie z dziećmi piekliśmy ciasta i ciasteczka, robiliśmy tosty, naleśniki oraz kolorowe zdrowe koktajle w ramach kontynuacji projektu „Życie fit =Zdrowy byt”.

Warsztaty DIY

Niezwykłym wsparciem przy organizacji różnych zajęć plastycznych były materiały nadesłane przez Fundację Orange. Wspólnie tworzyliśmy magnesiki z gliny samoutwardzalnej, kolorowe stworki z pomponików i drucików, kolorowe pastelowe pejzaże i szkice węglem oraz bransoletki ze sznurka. Na warsztatach manualnych pokazaliśmy dzieciom jak własnoręcznie wykonać ciekawy świecznik ze słoika, uszyć portfelik ze starych dżinsów, przerobić starą podkoszulkę z wf, stworzyć torbę wielokrotnego użytku z własną grafiką. Dodatkowo dzięki otrzymanym szklankom mogliśmy wspólnie nauczyć się ozdabiania szkła specjalnymi farbami.

Parę zajęć poświęciliśmy także na tzw. studio urody dziewczynki zaplatały kolorowe warkoczyki i wszyscy robili sobie kolorowe tatuaże. Każdego dnia czas umilały nam nadesłane od Fundacji Orange gry i zabawki oraz sprzęt sportowy. Nie mogło bowiem zabraknąć gier podwórkowych, bo jak wiadomo ruch to zdrowie.

Było twórczo!

W zajęciach uczestniczyły dzieci z całej okolicy oraz dzieci z Ukrainy. W tym roku mieliśmy dwie grupy wiekowe – młodzież 14 lat oraz dzieci 9 lat. Bywało, że w warsztatach jednocześnie uczestniczyło 25 dzieci. Myślę, że akcja zakończyła się powodzeniem. Dzieci ciekawie i twórczo spędziły wspólnie czas.