Aktualności

19 kwietnia 2023

Wydarzenia w Pracowni Orange w ramach obchodów Tygodnia Ziemii

aktualności

Grupa dzieci z wykonanymi przez siebie pracami plastycznymi.

W poniedziałek 17 kwietnia 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie rozpoczęliśmy obchody Tygodnia Ziemi, czyli cyklu wydarzeń edukacyjno-kulturalnych poświęconych naszej planecie.

Na warsztatach zatytułowanych „Segregacja na piątkę”, które odbyły się w Pracowni Orange MBP wspólnie z uczniami z klasy 3c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łańcucie pochyliliśmy się nad zagadnieniem segreacji odpadów. Wprowadzeniem do tematyki zajęć była projekcja krótkiego animowanego filmu edukacyjnego „Eko-patrol”, który przybliżył nam problem wszechobecnych w naszym otoczeniu śmieci. Następnie wraz z uczniami poszukaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące zasad prawidłowego sortowania odpadów.

Warto wspomnieć, że w naszej bibliotece odnaleźć można kilka interesujących pozycji książkowych, które w przystępny, ale i wyczerpujący sposób omawiają interesujące nas zagadnienia: śmieci, ich segregacji oraz recykligu. Pozyskaną wiedzę zweryfikowaliśmy w czasie zabawy, która polegała na posortowaniu „odpadów” i przyporządkowaniu ich do odpowiednich „koszy na śmieci”. Okazało się, że zadanie choć pozornie proste, to dostarczyło nam pewnych trudności, dlatego na zakończenie zajęć zaproponowaliśmy przygotowanie i przywieszenie w klasie „ściągi”, zawierającej ogólne zasady segregacji odpadów oraz obowiązujące od tych reguł wyjątki. Zwieńczeniem naszego spotkania była wizyta w sali multimedialnej w której dzieci mogły skorzystać z gier i zabaw bezpośrednio odnoszących się do tematyki zajęć.

We wtorek 18 kwietnia 2023 r. w ramach kontynuacji obchodów Tygodnia Ziemi w Pracowni Orange Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie spotkaliśmy się z klasą 3b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łańcucie. W czasie trwania zajęć uczniowie wraz z Panią Gosią – florystką nadali „drugie życie” plastikowym butelkom po napojach. Przy użyciu różnorodnych, pozornie zupełnie bezużytecznych materiałów, takich jak kartonowe wypełniacze, czy stare swetry powstały urocze skarbonki-skrzaty, które dzieci z dużym entuzjazmem tworzyły i ozdabiały według własnego pomysłu. Okazuje się, że taki recykling może stać się świetną i kreatywną zabawą.

Dziękujemy klasie 3b wraz z Panią Wychowawczynią za przybycie i ogromne zaangażowanie w wykonywaną pracę, a Pani Gosi za przygotowanie dla nas kolejnych już, interesujących warsztatów plastycznych.