Aktualności

24 lipca 2023

Kryminalny Tydzień z Pracownią Orange, czyli wakacyjne zajęcia dla dzieci

aktualności

W poniedziałek 17 lipca w Pracowni Orange Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie wystartował Kryminalny Tydzień, czyli zajęcia wakacyjne dla dzieci w klimacie znanym z popularnego cyklu książek o przygodach młodych detektywów – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai.” Pierwszego dnia Kryminalnego Tygodnia jego uczestnicy wcielili się w rolę swoich ulubionych bohaterów rozwiązując różnorodne łamigłówki i zagadki, m.in. zakodowaną szyfrem wiadomość do Lassego i Mai. Najważniejszym punktem tych zajęć było jednak wykonanie przez dzieci szczegółowej mapy Valleby – miasta w którym toczy się akcja powieści o młodych detektywach przy użyciu… gotowanego makaronu!

Kolejny dzień zajęć wakacyjnych w Pracowni Orange w ramach większego zintegrowania tak licznej grupy dzieci stworzyliśmy wspólnie „kartotekę podejrzanych”, czyli bazę danych naszych koleżanek i kolegów. Następnie każdy z młodych detektywów wykonał portret pamięciowy wyimaginowanego podejrzanego wykorzystując do tego wafle, masło orzechowe i ulubione słodycze! Był to więc kolejny dzień spędzony na kreatywnej zabawie.

W środę, w ramach Kryminalnego Tygodnia zorganizowaliśmy rozgrywki w detektywistyczną grę planszową Cluedo, w której gracze wcielają się w role uczestników przyjęcia na którym dokonano morderstwa i muszą wytypować sprawcę, miejsce oraz narzędzie zbrodni. Ciekawa fabuła i dynamiczny przebieg gry sprawiły, że uczestnicy spotkania zadeklarowali chęć udziału w cyklicznych spotkaniach przy planszówkach w Pracowni Orange w Łańcucie.

Zbliżając się do końca naszych wakacyjnych zajęć, w czwartek Pracownia Orange zamieniła się w Escape Room. Uczestnicy zabawy za pomocą wskazówek oraz różnego rodzaju skomplikowanych łamigłówek musieli odkryć tożsamość złodzieja cennego obrazu. Zadanie to wymagało od dzieci dużego zaangażowania i umiejętności współpracy w grupie. Ostatniego dnia naszego Kryminalnego Tygodnia stworzyliśmy grupę teatralną i na scenie Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie wystawiliśmy sztukę na podstawie scenariusza zaczerpniętego z książki „Teatr z Lassem i Mają”. Dzieci zaskakująco entuzjastycznie i z ogromnym zapałem podeszły do tego wyzwania, bawiąc się przy tym naprawdę świetnie.

Kryminalny Tydzień z Pracownią Orange w Łańcucie zakończył się sukcesem – frekwencja wśród uczestników dopisała, zajęcia przypadły do gustu starszym i młodszym dzieciom, a większość z nich zadeklarowała chęć udziału w tego typu wydarzeniach w przyszłości.