12 kwietnia 2023

Wielkanocny zając

Ikona wyzwania

Materiały potrzebne do wykonania pracy:

  1. papierowe torebki
  2. ścinki kartek z niszczarki do dokumentów
  3. jutowy sznurek
  4. gałązki drzew , krzewów , kłosy traw, trzcina
  5. barwione łupinki pistacji
  6. łupiny kukurydzy
  7. sizal
  8. skorupki jajek
  9. plastry drewna
  10. papierowe serwetki
  11. nożyczki , klej

Czas trwania:

60-90 minut

Liczba i wiek uczestników:

Liczba uczestników zajęć w zależności od ilości posiadanych materiałów , preferowany wiek 10+ (praca wymaga użycia pistoletu z klejem na gorąco oraz sprawnego posługiwania się nożyczkami).

Wykonanie:

Uczestnicy zajęć napełniają papierowe torebki ścinkami z niszczarki i przewiązują je jutowym sznurkiem tak, by otwartą część torebki ponacinać tworząc włoski zająca. Drugim sposobem na wykonanie głowy zająca jest uformowanie jej z gałązek drzew i utrwalenie kształtu przy pomocy sznurka. Tak przygotowane głowy zająca umieszczamy na plastrach drewna (można uprzednio przykleić do nich papierową serwetkę) za pomocą pistoletu z klejem. Następnie przyklejamy oczy, nos, ogonek zająca (z zabarwionych łupin pistacji lub sizalu), ząbki z makaronu oraz uszy z łupin kolb kukurydzy. Na zakończenie podstawę dekorujemy gałązkami drzew i krzewów oraz skorupkami jajek.

Dlaczego warto wykonać tę pracę?

Wielkanocny zając wykonany według opisanego pomysłu jest niebanalną świąteczną dekoracją.  Warto wspomnieć, że wszystkie elementy użyte do jej przygotowania zostały pozyskane w duchu zero waste, a więc z materiałów teoretycznie bezużytecznych, takich jak drobne gałązki krzewów, łupiny pistacji, czy ścinki papieru.