Wszystkie materiały edukacyjne

26 września 2023

Eko freaki w Kozerkach – aplikacje eko

inspiracje

Aplikacja Kanarek

Projekt Eko freaki w Kozerkach zakończony. Jednym z tematem warsztatów a bardziej małą inspiracją do zmian i obserwowania naszego środowiska były aplikacje przyjazne byciu eko. Podczas spotkania poznaliśmy 3 aplikacje – Kanarek, Foodsi oraz Carbon Footprint. Poniżej kilka słów o każdej z nich oraz moja opinia o nich w kontekście warsztatów i rozwijania świadomości prośrodowiskowej.

Kanarek – aplikacja pokazująca jakość powietrza w miejscu zamieszkania lub innym wybranym przez nas. Prosta, bezpłatna i prosta w użyciu. Ostrzega o zanieczyszczeniu powietrza i może nas powiadomić jeśli jakość powietrza spadnie. Ja dodatkowo wprowadziłam dzieci w historię o nazwie tej aplikacji – mi początkowo kanarek nie kojarzył się z smogiem 🙂 Powiązanie jest proste – kanarki mają metabolizm kilkukrotnie szybszy niż my ludzie i mając większą częstotliwość oddychania to właśnie kanarki jako pierwsze reagują na toksyczne gazy. Kiedyś były wykorzystywane w kopalniach by „monitorować” stan powietrza. Wczytajcie się w historię, dzieci ona zainteresowała.

Foodsi – aplikacja, która chyba wzbudziła najwięcej emocji wśród dzieci ale i we mnie. Wykorzystując naszą lokalizację pokazuje produkty, które można kupić w dużo niższej cenie np. ze względu na krótki termin ważności. Jest to pewien sposób na ratowanie m.in. żywności z krótkim terminem przydatności przed wyrzucaniem/utylizacją. W naszej okolicy w aplikacji wyskakuje mnóstwo piekarni, które np. pod koniec dnia oferują paczkę niespodziankę z pieczywem, słodkimi bułeczkami w cenie znacząco niższej niż ta na półce. W dużych miastach w aplikacji pojawiają się również restauracje – co pozwala jeść fajne potrawy w niższej cenie. Co więcej nie ogranicza nas miejscowość w której mieszkamy ponieważ przeglądając ofertę w Foodsi możemy zamówić przecenione rzeczy do wybranego przez nas paczkomatu a koszt wysyłki jest wliczony już w tą cenę promocyjną. Na mnie aplikacja zrobiła dobre wrażenie, z jednej strony ratujemy artykuły spożywcze, kosmetyki a z drugiej sporo oszczędzamy. Aplikacja jest bezpłatna, łatwa w obsłudze.

Carbon Footprint – to chyba jedna z poważniejszych aplikacji ponieważ określa ona ślad węglowy i na podstawie wpisywania naszych danych dot. odżywiania, sposobu i czasu podróżowania wskazuje jaki my mamy na niego wpływ. Dla dzieci trudna i lepsza do obserwowania niż jednorazowych warsztatów. Mam ją zainstalowaną u siebie w telefonie i obserwuje swój wpływ na środowisko. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym dla dzieci było wymagane zarejestrowanie się i język angielski.

Polecam byście sami pobrali aplikacje i zobaczyli jak i czy w ogóle sprawdzą się u Was 🙂 U mnie dwie pierwsze, te łatwiejsze zainteresowały dzieci (a Foodsi dodatkowo i rodziców, którzy kilka dni po zajęciach dopytywali o tą aplikację).