Wszystkie materiały edukacyjne

30 maja 2022

Naturalne kosmetyki less waste – stwórzcie je sami!

inspiracje

Miarka ze zmieloną kawą trzymana nad białym kubkiem.

Butelki z szamponem czy tonikiem, saszetki z maseczkami, pojemniczki na kremy… Niestety, coraz trudniej wyobrazić sobie branżę kosmetyczną bez plastikowych opakowań. Co więcej, plastik w wersji mikro często pojawia się także w zaawansowanych formułach popularnych kosmetyków. Wystarczy jednak odrobina wysiłku i nieco cierpliwości, by stworzyć własne produkty pielęgnacyjne o prostych składach. Razem raźniej: zaproście więc członków lokalnej społeczności i zorganizujcie minilaboratorium kosmetyczne w Waszej pracowni!

Warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków w duchu less waste to świetna okazja do inspirującego międzypokoleniowego spotkania, które poszerzy świadomość ekologiczną mieszkańców Waszej miejscowości. By je zorganizować, nie potrzebujecie tak naprawdę żadnej specjalistycznej wiedzy ani wyjątkowych umiejętności. Wystarczy Wam kilka prostych przepisów, z którymi poradzą sobie uczestnicy w każdym wieku (np. na peeling cukrowy czy na musujące kule kąpielowe z sody oczyszczonej). Mnóstwo ciekawych pomysłów znajdziecie na blogach poświęconych tej tematyce. Możecie się też zainspirować „Przepiśnikiem zero waste, stworzonym przez uczestników warsztatów w Pracowni Orange w Drzonowie.

Pamiętajcie, by wybierać takie receptury, które łatwo będzie Wam wykonać z tego, co już macie pod ręką – a także by wykorzystywać odpadki, takie jak fusy po kawie czy skórki cytryny. Zadbajcie też o wielorazowe opakowania: najlepiej poproście uczestników, by zabrali ze sobą małe szklane słoiczki czy buteleczki po innych kosmetykach lub produktach spożywczych (przed warsztatami warto je zdezynfekować).

Koniecznie udokumentujcie swoje działania, by podzielić się nimi z szerszą publicznością. Może nawet pokusicie się o serię tutoriali albo małą internetową publikację podsumowującą Wasze warsztaty? Czekamy na rezultaty!

Kosmetyki naturalne – sprawdzone źródła inspiracji i pomysłów:

  1. Blog Klaudyny Hebdy – specjalistki od kosmetyków naturalnych
  2. Blog Katarzyny Wągrowskiej – Ograniczam się
  3. „Przepiśnik zero waste przygotowany przez uczestników warsztatów na temat kuchni zero waste w Pracowni Orange w Drzonowie