Wszystkie materiały edukacyjne

30 maja 2022

FabLabowe inspiracje: Ogród ziołowy online lub offline

inspiracje

Zioła zasadzone w długiej skrzyni w ogrodzie.

Szukacie pomysłu na ożywienie przestrzeni w Waszej pracowni i jej najbliższym otoczeniu?

Postawcie na zielone rozwiązania! Aromatyczny, pobudzający zmysły kameralny ogródek ziołowy tuż przy wejściu lub na parapecie przysporzy Wam wiele radości. Może też stać się punktem wyjścia do ciekawej akcji edukacyjnej w Waszej lokalnej społeczności… i nie tylko.

Jak zaaranżować ziołowy zakątek? Tak naprawdę wszystko zależy od Was i od Waszych możliwości. Przy Bibliotece Publicznej Gminy Nowa Wieś Lęborska (woj. pomorskie) z inicjatywy jednego z czytelników powstał ziołowy kącik czytelniczy. W kolorowych drewnianych skrzynkach posadzono przeróżne zioła, takie jak rozmaryn, mięta czy tymianek, a także kolorowe kwiaty, które przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności i przyciągają do tego malutkiego ogródka rozmaite gatunki owadów. Tuż obok postawiono mały stoliczek i fotel, zachęcające do lektury wśród relaksującej woni.

Do tworzenia ziołowego ogródka warto zaprosić członków lokalnej społeczności. Możecie zacząć od wspólnego tworzenia prostych, ale efektownych skrzynek lub doniczek na zioła. Mieszkańcy Waszej miejscowości z pewnością chętnie podzielą się sadzonkami z własnych upraw – razem stworzycie niepowtarzalną kompozycję!

Sadząc zioła, zadbajcie o to, by dobrze je opisać. Ciekawym pomysłem może się okazać założenie prostego bloga, na którym będziecie publikować posty poświęcone różnym gatunkom w Waszej kolekcji. Darmowy generator kodów QR pomoże Wam przygotować graficzne odnośniki do blogowych tekstów, które będziecie mogli umieścić na doniczkach lub tabliczkach przy konkretnych ziołach. Umożliwi to gościom Waszego ogrodu szybkie dotarcie do obszernych informacji na temat uprawianych przez Was roślin.

Macie już pomysł na własny ogród ziołowy? Do dzieła – życzymy powodzenia!

To może się przydać: