Wszystkie materiały edukacyjne

30 maja 2022

Bycie bardziej eko, zero waste – od czego zacząć?

inspiracje

Produkty do domowego spa na białych deskach: cytryna, zioła, sól.

Zero waste, czyli styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się wytwarzać jak najmniej odpadów, zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Stajemy się bardziej świadomymi konsumentami, chcemy żyć zdrowiej i lepiej dbać o naszą planetę. Jak to zrobić? Gdzie szukać wiedzy i inspiracji do bycia bardziej eko, zero waste? 

Poniżej przedstawiam zestawienie, które może stanowić pomoc w zdobyciu odpowiedniej wiedzy i rozpoczęciu przygody z zero waste!

1. Polskie Stowarzyszenie Zero Waste
Na stronę stowarzyszenia warto zwrócić uwagę chociażby ze względu na zawartą tam bazę wiedzy, dzięki której dowiecie się m.in., czym jest zero waste, dlaczego warto kompostować, a także poznacie przepisy na kosmetyki i domowe detergenty.

2. Ograniczam się
Na blogu Kasi Wągrowskiej znajdziecie mnóstwo porad i wpisów poświęconych nie tylko zero waste, ale też zdrowemu odżywianiu, ekonomii współdzielenia czy domowej roboty kosmetykom. Warto również sięgnąć po jej książkę „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”, która jest prawdziwą kopalnią wiedzy na temat zero waste.

3. Sylwia Majcher
Na stronie tej edukatorki ekologicznej i autorki książek (np. „Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste”) znajdziecie wpisy poświęcone np. niemarnowaniu jedzenia, ekologii czy porady zero waste.

4. Na nowo śmieci
To blog Julii Wizowskiej, czyli dziewczyny od… śmieci. Z jej strony dowiecie się, w jaki sposób ograniczać, segregować czy przerabiać (pomogą Wam w tym upcyklingowe tutoriale) odpady. Julia jest też autorką książki „Nie śmieci”, z której dowiecie się, co się dzieje ze śmieciami po ich wyrzuceniu do kosza, oraz podcastu „Co w tym koszu”.

5. Czytamy etykiety
To serwis idealny dla osób, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz zakupowe. Znajdziecie w nim katalog składników, producentów oraz produktów spożywczych i kosmetycznych, które są analizowane, oceniane i porównywane przez Agnieszkę Pocztarską i jej zespół.

6. Mama chemik 
Sylwia Panek nauczy Was, jak sprzątać zdrowo i ekologicznie! Na swoim blogu pisze o… chemii wokół nas: o tym, czego należy unikać, jakich substancji można bez obaw używać oraz jak tworzyć zdrowy dom, stając się coraz bardziej świadomym konsumentem.

Zdobytą wiedzę możecie wykorzystać m.in. poprzez:

  • organizację warsztatów, których motywem przewodnim będzie np. tworzenie naturalnych kosmetyków lub środków do czyszczenia, kuchnia zero waste czy upcykling;
  • organizację w przestrzeni pracowni wymiennika, czyli miejsca (posłużyć może np. wolny regał), w którym będzie można zostawić niepotrzebną rzecz, a w zamian wziąć inną, przydatną;
  • założenie dla Waszej miejscowości czy gminy grupy na Facebooku, za pośrednictwem której będzie można oddać lub wymienić zbędne rzeczy.