Aktualności

31 października 2022

Happening dla zapylaczy

aktualności

Na zdjęciu grupka 15. osób, które malują drewniane domki w różne barwy. Wśród uczestników happeningu jest sporo dzieci. Wszyscy są bardzo zajęci pracą.

Kontynuujemy projekt „Murem za Murarkami”. Tym razem zaanimowaliśmy mieszkańców Gubina do współtworzenia domków dla dzikich zapylaczy! Było wesoło, kolorowo i z pożytkiem dla natury.

Jak ważną rolę odgrywają owady zapylające nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Gdyby nie one, regały z warzywami i owocami w sklepach świeciłyby pustkami. Stąd pomysł na projekt Wiktorii Żurko i wyjście z nim w przestrzeń miejską. Dzięki temu powstały wspaniałe kolorowe i przede wszystkim jedyne w swoim rodzaju domki dla naszych pszczelich przyjaciół. Dlaczego drewniane konstrukcje pomalowano trzema kolorami: żółtym, niebieskim i białym? Ponieważ takie barwy zapylacze widzą najlepiej.

Cudownie się bawiłem na tym wydarzeniu, wspaniale było patrzeć jak ludzie się łączą w grupy i wspólnie starają się zrobić jak najpiękniejszy domek. Szczerze mówiąc, gdybym miał wybrać, który jest najpiękniejszy, to miałbym spory problem, ponieważ każdy domek jest inny, każdy opowiada jakąś, swoją własną historię – relacjonuje uczestnik projektu Maks Sworczuk.

Projekt „Murem za Murarkami” prowadzony jest w ramach programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Fundację Civis Polonus.