Aktualności

2024-04-19

Miasteczko Malki

aktualności

na stole leżą elementy gry: karty pracy i mapa

W dniu 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04) zorganizowaliśmy zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkolnej, wykorzystując m. in. grę narracyjną Miasteczko Malki (wydawca Muzeum POLIN) oraz niektóre materiały z książeczki „O Żydach i Żydówkach”, wydanej Fundację Humanity in Action Polska.

Na początku kilka informacji z historii Żydów w sąsiednich miasteczkach (Orla, Kleszczele) oraz niektórych faktach z Ich obecności na terenie naszej wsi: kamenećki hostyneć (szlak handlowy Orla -Dubicze Cerkiewne – Kamieniec Litewki) i gminy: miejsce upamiętniające rozstrzelanie Żydów z getta kleszczelowskiego.

Następnie młodzież zagrała w grę narracyjną. Antek, współczesny nastolatek przenosi się w czasie o 100 lat w przeszłość i trafia do dawnego miasteczka, w którym obok siebie żyli Żydzi i Polacy. Poznaje tam Żydówkę Malkę, która jest przewodniczką po miasteczku. Antek poznaje historię Żydów i miasteczka. Odwiedza synagogę, pocztę, cmentarz, browar i dom. Poznaje ich zwyczaje, tradycję i ważne święta. Uczy się alfabetu i słówek. Na koniec trafiają do domu Malki na cotygodniowe święto – szabat. Tam Antek zostaje zaproszony do ponownej wizyty w grudniu na święto Chanuka.

Świetna zabawa nie tylko dla młodzieży. Dorośli także byli zauroczeni tą grą.

Każdy uczestnik zabawy otrzymał papierowego żonkila jako symbol pamięci o powstaniu.

Biblioteka bierze udział w Akcji już po raz 8. Dla Pracowni Orange to debiut.