Aktualności

2024-10-06

Razem dla nas! Tablica o Rudzkim Parku Kulturowym zaprojektowana przez Młodzieżową Liderkę!

aktualności

Tablica informacyjna o Rudzkim Parku Kulturowym.

W pracowni Orange w Ćmielowie praca nad grafiką do tablicy o Rudzkim Parku Kulturowym wre!

Po kilku tygodniach pracy mamy opracowaną fantastyczną tablicę 2-stronną w języku polskim i angielskim wraz z opisem, mapką i zdjęciami. W ostatnim czasie młodzieżowa Liderka pracowni z grupą młodzieży wykonała również przypinki dla uczestników  spaceru.

RUDZKI PARK KULTUROWY 27 października 2023 roku podjęta została uchwała powołująca Rudzki Park Kulturowy przez Radnych Rady Miejskiej w Ćmielowie. Park Kulturowy ma na celu ochronę dziedzictwa kulturowego, historycznego oraz walorów przyrodniczo- krajobrazowych, bezpośrednio przyczyniając się do ochrony terenów objętych parkiem przed przekształceniem ich w obszar przemysłowy – wprowadzenia tam odkrywkowej kopalni wapienia, która miałaby znajdować się w Rudzie Kościelnej,  czy też wilkoobszarowych farm fotowoltaicznych wraz z magazynami energii. Rudzki Park Kulturowy dbając o tereny, wzbogaca bioróżnorodność, pomaga rozwijać się żyjącym na tym obszarze gatunkom zarówno zwierząt jak i roślin, sprzyja powstawaniu jednolitości i charakteru krajobrazu oraz rozwijaniu się działalności rolniczej,  a przede wszystkim znacząco pogłębia świadomość mieszkańców i wszystkich przebywających w tym zakątku, co do dbania o otaczającą naturę zarówno dla nas jak i przyszłych pokoleń.

Foto. Mateusz Matysiak  Orlik krzykliwy i kruki W polsce bardzo nieliczny ptak lęgowy, jeden z najmniejszych gatunków orłów,podlega ochronie ścisłej.

Foto. Łukasz Misiuna Goryczka krzyżowa Pod ochroną ścisłą, gatunek zamieszczony na polskiej czerwonej liście VU (narażony).

Foto. Bogusław Sępioł Gniewosz Plamisty Gatunek niejadowity, nieszkodliwy dla człowieka. Jeden z najmniejszych węży występujących na terenie Polski. Obszar objęty Rudzkim Parkiem Kulturowym