2023-11-06

Nos mokry, czułe serce… Kundelek najlepszym jest przyjacielem!

Ikona wyzwania

Choć mówią, że nie rasowy, to on ma w sobie ras wiele… nos mokry, czułe serce… najlepszym jest przyjacielem!
W pracowni Orange w Ćmielowie od kilku dni trwały przygotowania do spotkania z Wolontariuszką Ostrowieckiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „Animals” panią Iwoną Tomczyk.
Niedawno podopieczni tego stowarzyszenia obchodzili Dzień Kundelka, a my uznaliśmy że to doskonały czas, aby porozmawiać o odpowiedzialnej adopcji psów, sytuacji psów porzuconych (bezdomnych) i sposobach na zapobieganie temu zjawisku, docenieniu roli psów nierasowych. Wolontariuszka przeprowadziła zajęcia, na których dzieci zapoznały się ze sposobami opiekowania się zwierzętami, pielęgnacji i żywienia czworonogów. Z wyświetlonego filmu dowiedzieliśmy się na czym polega wolontariat, a także jak my możemy pomóc bezdomnym zwierzętom. Każde ze zwierząt, które trafia do nich ma smutną historię, ale trafiając pod skrzydła Stowarzyszenia ich los odmienia się, wolontariusze znajdują lub szukają fajnych, odpowiedzialnych domów.
Dobrze traktowane zwierzę z pewnością nabierze zaufania do nowych właścicieli. Przed przygarnięciem psa warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej, w tym celu warto wypytać opiekunów o jego cechy charakteru, przyzwyczajenia i zachowania. Oczywiście adoptując kundelka, nie zmienisz całego świata, ale dla tego jednego staniesz się całym światem!
Wolontariuszka Iwonka zachęcała do adopcji czy zabierania ze schroniska zwłaszcza kundelki, gdyż nie ma na świecie dwóch takich samych, identycznych, mniej chorują a przy tym są tak samo wierne jak rasowe, które kupowane są za spore pieniążki. Jedna z obecnych dziewczynek, której mama prowadzi dom tymczasowy dla piesków bardzo chętnie dzieliła się wiedzą z innymi dziećmi, opowiadała o wizytach u weterynarzy, szczepieniach i o swoich 4 adoptowanych kotkach i 2 pieskach. Dzieci miały okazję poznać osobiście Bunię i Popi, które z wielką radością wbiegły do naszej pracowni i sprawiły że na buziach dzieci natychmiast zagościł uśmiech! Bunia i Popi były dla dzieci żywym przykładem psiej adopcji. Adopcji dzięki której znalazły nowy kochający dom.
W pracowni zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla podopiecznych Animals. Będzie ona doskonałym jedzeniem w czasie zimowych dni.
Bardzo dziękujemy dzieciom, młodzieży, obecnym rodzicom, babciom, członkom Stowarzyszeń Miłośników Historii Ćmielowa,  W dobrą stronę i ludziom dobrej woli za każdą saszetkę, pudełeczko czy puszkę karmy! Z wielką przyjemnością wypełniliśmy bagażnik samochodu Wolontariuszki  Iwonki!
Na zakończenie narysowaliśmy naszych pupili  kredą na tablicy i według tutoriali na laptopach wykonaliśmy pieski i kotki origami.
Potwierdzamy słowa Josha Billingsa, że “Pies jest jedyną istotą na ziemi, która kocha Cię bardziej niż siebie samego”