Aktualności

2024-03-27

Samuraj z Nieborów

aktualności

Karol Pawlica - czarno-białe zdjęcie

Przyjaciel naszej Pracowni – Leszek Cimała – w połowie marca drukował na naszej drukarce 3D foremki na ciasteczka w kształcie popkulturowego (japońskiego?) kotka oraz wzoru japońskiego jajka.

Zaczyna się dość prosto, choć nieco dziwnie, ale to dopiero początek. Historia ma źródło w wydarzeniach związanych z: II Wojną Światową, Japonią i człowiekiem nazywanym „Samurajem z Nieborów” (miejscowością na Zaolziu) – Karolem Pawlicą. W 1914 roku został on zmobilizowany jako porucznik rezerwy cesarsko-królewskiej armii Austro-Węgier. W 1915 roku trafił do niewoli rosyjskiej i został zesłany do azjatyckiej części carskiej Rosji. Po zwolnieniu z niewoli opracował plan uratowania polskich sierot z lokalnego syberyjskiego przytułku. Po przejściu bezdroży Syberii 24 lipca 1920 roku dotarł z 41 osobową grupą polskich sierot do tokijskiej siedziby Japońskiego Czerwonego Krzyża. Z tym dniem został zapoczątkowany „Dziennik zakładu opiekuńczego polskich dzieci” przez J. Okakurę – attaché prezydenta Japońskiego Czerwonego Krzyża. Za swój bohaterski czyn został uhonorowany godnością samuraja. Dzięki jego staraniom uratowane polskie sieroty zostały przewiezione na pokładzie statku handlowego do USA, gdzie znalazły opiekę amerykańskiej Polonii. Z chwilą przybycia do Ameryki Karol Pawlica został zatrudniony w Konsulacie RP w Chicago.

W ubiegłym roku Izba Tradycji przy Miejscowym Kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego pozyskała bezcenny dar w postaci archiwaliów po jednym z członków nieborowskiego koła. Zdjęcia, dokumenty i pocztówki po Karolu Pawlicy, nazywanym Samurajem z Nieborów, podarowała izbie Jadwiga Halicka z Cieszyna. W tym roku mija 140. rocznica jego urodzin.

W związku z tym wydarzeniem 5 w dniu  kwietnia, w miejscowym kole PZKO w Nieborach odbędzie się:  prelekcja, pokaz kendo, origami oraz poczęstunek, którego częścią będą ciasteczka wypieczone z foremek wykonanych na naszej drukarce 3D.

Link do całego artykułu o tym wydarzeniu jest TU:

140 lat temu urodził się Samuraj z Nieborów. Nie wiesz, kto to? Przyjdź na spotkanie do Domu PZKO w Nieborach